Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 16 sierpnia 2017, 11:01

autor: Góral

Radeon RX Vega - duże problemy z ceną i dostępnością

Jeżeli liczyliście, że uda Wam się kupić kartę grafiki Radeon RX Vega 64 za sugerowane 499 dolarów (około 1800 zł netto), to możecie o tym zapomnieć. Okazało się, że cena ta dotyczyła tylko pierwszych zakupów dokonanych w okolicach premiery, a do tego wiele sklepów i tak ma poważne problemy z zaopatrzeniem - AMD najwidoczniej wyprodukowało bardzo mało egzemplarzy.

Dwa dni temu odbyła się oficjalna premiera nowych kart grafiki firmy AMD, w postaci Radeona RX Vega 64, czyli konkurenta dla Nvidia GeForce GTX 1080, i Radeona RX Vega 56 – słabszej konstrukcji, walczącej z GTX-em 1070. Oba układy okazały się całkiem udane, choć w przypadku pierwszego dość poważną wadą jest bardzo wysokie zapotrzebowanie na prąd. Jeżeli jednak Was to nie odstrasza i chcecie dać „Czerwonym” szansę, to… chyba nie będziecie mieli ku temu okazji. Przynajmniej nie w najbliższym czasie.

Jak czytamy w serwisie PCLab, droższe GPU jest bardzo trudno dostępne i nie chodzi nawet o polskie sklepy, w których kart nie ma i na razie najpewniej w ogóle nie będzie. Również za granicą nie mają wesoło – część sprzedawców już wyprzedała wszystko, co miała, inni umożliwiają zakup jednej, góra dwóch sztuk na osobę, a kolejni przyjmują zamówienia, ale zaznaczają, że na ich realizację trzeba będzie czekać nawet miesiąc. Krótko pisząc, AMD najwidoczniej nie wyrobiło się z produkcją i na rynek powędrowało za mało egzemplarzy.

Oto Radeon RX Vega 64. Przypatrzcie się mu dobrze, bo w polskich sklepach na razie go nie zobaczycie. - Radeon RX Vega - duże problemy z ceną i dostępnością - wiadomość - 2017-08-16
Oto Radeon RX Vega 64. Przypatrzcie się mu dobrze, bo w polskich sklepach na razie go nie zobaczycie.

Żeby było jeszcze ciekawiej, sugerowana cena na poziomie 499 dolarów/449 funtów to obecnie tylko teoria. Okazało się, że AMD udzieliło sprzedawcom rabatu wynoszącego według przedstawiciela sklepu Overclockers.co.uk 100 funtów, by mogli sprzedawać kartę Radeon RX Vega 64 w sugerowanej cenie. Niestety na jaw wyszło, że promocja ta dotyczyła tylko pierwszych transakcji i ceny GPU powędrowały już w górę – rzeczony sklep oferuje kartę za około 550 funtów (wliczony VAT). Wspomniany wcześniej serwis PCLab już przed premierą otrzymał podobną informację z własnych źródeł.

Wcześniej zakładaliśmy, że w naszym kraju 499 dolarów (około 1800 zł) to mrzonka. Po doliczeniu VAT-u i „podatku od nowości” cena spokojnie wywindowałaby się w okolicę 2300-2500 zł. Jeżeli informacje o rabacie udzielanym sprzedawcom są prawdziwe, to chyba jednak nawet na taką kwotę nie mamy co liczyć. W tym świetle zakup Radeona RX Vega 64 wydaje się całkowicie chybionym pomysłem. GeForce GTX 1080 w testach osiąga lepsze rezultaty, pobiera mniej prądu, ciszej pracuje, a do tego można go nabyć za około 2300 zł. No i co bardzo ważne, jest dostępny tu i teraz.