Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 15 marca 2016, 12:06

autor: Góral

Radeon Pro Duo od AMD najpotężniejszą kartą grafiki na rynku

Firma AMD oficjalnie zapowiedziała kartę grafiki Radeon Pro Duo. Będzie to układ wyposażony w dwa procesory Fiji o taktowaniu 1 GHz i 8 GB pamięci HBM, co przełoży się na imponującą moc 16 TFLOPS-ów.

Radeon Pro Duo to nowy potwór ze stajni AMD. - Radeon Pro Duo od AMD najpotężniejszą kartą grafiki - wiadomość - 2016-03-15
Radeon Pro Duo to nowy potwór ze stajni AMD.

AMD zapowiedziało dziś gogle Sulon Q, ale to nie jedyna nowinka amerykańskiej firmy. Producent sprzętu komputerowego ujawnił także kartę grafiki Radeon Pro Duo. Ma to być najpotężniejszy układ na rynku, wyposażony w dwa procesory Fiji o taktowaniu 1 GHz i 8 GB pamięci HBM (po 4 GB na każde GPU), co zaowocuje ogromną mocą na poziomie 16 TFLOPS-ów. Z pozostałych danych technicznych warto wspomnieć, że każdy procesor posiadać ma 4096 jednostek strumieniowych, 256 teksturujących i 64 ROP. Cena, jaką przyjdzie nam za to wszystko zapłacić, nie będzie oczywiście niska - karta sprzedawana będzie za 1499 dolarów (około 5800 zł), a do jej debiutu dojdzie w drugim kwartale bieżącego roku.

Porównanie specyfikacji technicznej Radeona Pro Duo z innymi kartami grafiki firmy AMD / Źródło: AnandTech. - Radeon Pro Duo od AMD najpotężniejszą kartą grafiki - wiadomość - 2016-03-15
Porównanie specyfikacji technicznej Radeona Pro Duo z innymi kartami grafiki firmy AMD / Źródło: AnandTech.

Według testów AMD przeprowadzonych w 3DMark Fire Strike, Radeon Pro Duo bez żadnych problemów zostawia w tyle zarówno Radeona R9 295X2, czyli poprzednią tego typu kartę firmy, jak i GeForce’a GTX Titan Z od Nvidii. Ze szczegółami zapoznacie się na poniższej grafice.

Radeon Pro Duo od AMD najpotężniejszą kartą grafiki - ilustracja #3
Radeon Pro Duo w skrócie:
  • Nowa karta AMD wyposażona w dwa procesory Fiji i 8 GB pamięci HBM
  • Zadebiutuje w drugim kwartale bieżącego roku
  • Jej cena wyniesie około 1500 dolarów

Oczywiście układ ma się doskonale nadawać do wirtualnej rzeczywistości, nie tylko dzięki ogromnej mocy, ale także technologii AMD LiquidVR. Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że Radeon Pro Duo wyposażono w system chłodzenia firmy CoolerMaster z 120-milimetrową chłodnicą. Kartę zasilają trzy 8-pinowe gniazda i wyposażono ją w 3 x DisplayPort 1.2 i jedno wyjście HDMI 1.4.

Radeon Pro Duo od AMD najpotężniejszą kartą grafiki - ilustracja #4