Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 3 grudnia 2020, 13:24

PS5 Pro może mieć podwójne GPU - karta graficzna o dużej mocy

Patent złożony przez firmę Sony wskazuje, że rozważane jest stworzenie PS5 Pro w wersji z dwoma GPU. Konsola miałaby zaoferować znaczący przyrost mocy obliczeniowej.

W SKRÓCIE:
  1. W sieci pojawiły się informacje o patencie złożonym przez inżynierów Sony.
  2. Opisuje on działanie konsoli wyposażonej w dwie karty graficzne.
  3. Spekuluje się, że mowa o niezapowiedzianym PS5 Pro.

Sony może pracować nad PlayStation 5 Pro. W sieci odkryto jeden z patentów, który złożono w 2019 roku, a opublikowano pod koniec lipca tego roku. Złożony wniosek opisuje sprzęt wyposażony w dwa chipy graficzne oraz sposób działania takiego urządzenia.

Przez lata konsole mogły pochwalić się niezmiennymi w ciągu całej generacji podzespołami. To, co przez pierwsze lata było wielkim plusem, z biegiem czasu zaczęło ciążyć. Było to widoczne zwłaszcza w trakcie siódmej generacji konsol, gdy pod koniec ich żywota gry wyglądały i działały znacznie gorzej niż na PC.

Dlatego zapowiedzi mocniejszych wersji PS4 i Xboksa One, mimo że zostały przyjęte z pewną dawką nieufności, ostatecznie pokazały, że zapotrzebowanie na mocniejsze rewizje istnieje. Tym razem pierwsze plotki na temat PS5 Pro nie budzą już takiego poruszenia. Jeśli Sony faktycznie ma w planach przygotowanie mocniejszej wersji konsoli, to prace nad nią już trwają. Sugerować może to wniosek patentowy, który opublikowano kilka miesięcy temu. Parę dni temu odkryli go dociekliwi internauci..

PS5 Pro może mieć podwójne GPU - karta graficzna o dużej mocy - ilustracja #1
Jeden z diagramów opisujących działanie dwóch GPU.

Złożony przez inżynierów Sony Interactive Entertainment LLC wniosek opisuje design skalowalnej konsoli wyposażonej w dwie jednostki CPU (procesor) i GPU (karta graficzna). Co ciekawe, tytuł tego patentu mówi zarówno o konsoli wykorzystywanej lokalnie, jak i sprzęcie dedykowanym grze w chmurze. W jego treści znajduje się więcej informacji na temat podzespołów. Mocniejszy sprzęt zaoferuje większą moc obliczeniową i pojemniejszy dysk SSD na dane, a także więcej pamięci RAM (która może być wykorzystana także w słabszym modelu dedykowanym graniu w chmurze).

Ciężko jest na tej podstawie stwierdzić ze stuprocentową pewnością, że mowa o PlayStation 5 Pro. Jednak mając na uwadze datę złożenia patentu (30 stycznia 2019 roku), możemy być pewni, że nie dotyczy on porzuconego designu zwykłej wersji PS5. Gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że PS4 Pro nie jest nieudanym eksperymentem Sony i sprzedaje się dobrze, nie powinniśmy wykluczać możliwości wypuszczenia PS5 Pro.

Zagadką pozostaje termin i ewentualna cena. Jeśli będziemy się sugerować PS4 Pro, to mocniejszy model PlayStation 5 zadebiutuje za 3 lata i powinien kosztować tyle, co standardowa wersja PS5 w dniu premiery, czyli 2299 złotych. Odpowiednio mocniejsza konsola, oferująca dwukrotnie (a może i trzykrotnie więcej) miejsca na dysku SSD to coś, co zainteresuje sporą grupę graczy. Co mógłby taki sprzęt zaoferować? Chociażby bezproblemowe działanie ray tracingu w rozdzielczości 4K i 60 klatkach na sekundę. Co teraz jest sporym wyzwaniem.

  1. Recenzja PS5 - obietnica lepszego jutra
  2. Gry na premierę PlayStation 5 w Polsce - przegląd