Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 28 lipca 2021, 17:40

PS5 najszybciej sprzedającą się konsolą Sony; niezłe wyniki tytułów ekskluzywnych

Sony Interactive Entertainment pochwaliło się wynikami sprzedaży konsoli PlayStation 5. Dowiedzieliśmy się też, jak rozchodzą się niektóre gry dostępne na PS5, m.in. Spider-Man: Miles Morales, Returnal i Ratchet & Clank: Rift Apart.

Firma Sony Interactive Entertainment przedstawiła wyniki sprzedaży konsoli PlayStation 5. Okazuje się, że mimo problemów produkcyjnych i słabej dostępności, do 19 lipca 2021 roku sprzęt rozszedł się w 10 milionach egzemplarzy na całym świecie. Oznacza to, że PS5 jest najszybciej sprzedającą się konsolą w historii japońskiej firmy.

Przy okazji dowiedzieliśmy się, jaką popularnością cieszą się niektóre tytuły dostępne na sprzęt Japończyków. I tak Spider-Man: Miles Morales, który debiutował równocześnie z konsolą 12 listopada (u nas 19 listopada), rozszedł się w ponad 6,5 miliona kopii. Wydane w kwietniu bieżącego roku Returnal i MLB: The Show 21 sprzedały się w liczbie odpowiednio przeszło 560 tysięcy i 2 milionów sztuk (w tym drugim przypadku wynik dotyczy wszystkich platform, tj. także PS4, XONE i XSX|S). Stosunkowo świeże, bo wydane 11 czerwca, Ratchet & Clank: Rift Apart zostało natomiast nabyte już ponad 1,1 miliona razy.

Sony jest szczególnie dumne z faktu, że osiągnęło powyższe wyniki w czasach pandemii i przy braku chipów niezbędnych do produkowania konsol. Firma pochwaliła zespoły ds. operacji biznesowych (Business Operations) oraz inżynierii sprzętu i operacji (Hardware Engineering and Operations), które najbardziej przyczyniły się do tego sukcesu. Wyróżniono także projektantów PlayStation 5 – dzięki ich pomysłom konsola oferuje dysk SSD, dźwięk 3D oraz wyposażony w adaptacyjne triggery i haptyczne wibracje kontroler DualSense – a także tworzących gry deweloperów z rodziny PlayStation Studios i z firm partnerskich.

Ponadto Sony Interactive Entertainment zapewniło, że cały czas dąży do tego, aby podaż jej konsoli dziewiątej generacji przewyższyła popyt na nią i sprzęt stał się łatwo dostępny dla każdego, kto zechce go nabyć.

Hubert Śledziewski

Hubert Śledziewski

Z wykształcenia socjolog, z pasji gracz. Przygodę z gamingiem rozpoczął w wieku czterech lat – od Pegasusa. Obecnie preferuje PC i wymagające RPG-i, lecz nie stroni ani od konsol, ani od innych gatunków. Zawodowo pisze od 2016 roku. Z GRYOnline.pl związał się pięć lat później – choć zna serwis, odkąd ma dostęp do Internetu – by połączyć zamiłowanie do słowa i gier. Zajmuje się głównie newsami i publicystyką. Kiedy nie gra i nie pisze, najchętniej czyta, ogląda seriale (rzadziej filmy) i mecze Premier League, słucha ciężkiej muzyki, a także spaceruje z psem. Niemal bezkrytycznie kocha twórczość Stephena Kinga. Nie porzuca planów pójścia w jego ślady. Pierwsze „dokonania literackie” trzyma jednak zamknięte głęboko w szufladzie.

więcej