Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 26 sierpnia 2019, 18:25

autor: Lazlo

Prawdopodobny koniec produkcji karty AMD Radeon VII

AMD oficjalnie jeszcze nie potwierdziło tej informacji, jednak wygląda na to, że po niecałych dziewięciu miesiącach zakończona została produkcja karty Radeon VII. Nie jest to wielkie zaskoczenie w świetle wysokiej ceny tego modelu i tylko nieznacznie gorszych osiągów najnowszych kart z serii RX 5700.

Jeszcze trochę i powstanie „Radeona Siódmego pamięci żałobny rapsod”... - Prawdopodobny koniec produkcji karty AMD Radeon VII - wiadomość - 2019-08-26
Jeszcze trochę i powstanie „Radeona Siódmego pamięci żałobny rapsod”...

Od czasu debiutu kart AMD Radeon RX 5700 oraz RX 5700 XT trudno znaleźć racjonalne powody, by kupić Radeona VII. Co prawda najmocniejsza spośród kart „Czerwonych” nigdy nie była modelem stricte dla graczy, jednak jej wysokie koszty produkcji oraz duża popularność nowych modeli sprawiają, że odesłanie karty na emeryturę po niecałych dziewięciu miesiącach wydaje się być logicznym posunięciem. Gdyby tylko ktoś chciał to oficjalnie potwierdzić…

A ja wiem? Nie, nie, nie powiem panu…

Jako pierwszy o zakończeniu produkcji donosił francuski portal Cowcatland, który stwierdził, że otrzymał potwierdzenie od przedstawiciela AMD. Jednak próbujący zweryfikować te doniesienia portal Tom's Hardware nie otrzymał ani potwierdzenia, ani zaprzeczenia ze strony producenta, a jedynie krótką odpowiedź o treści:

Dostępność Radeona VII powinna zaspokoić popyt w najbliższym czasie, zapewniając najwyższej klasy rozrywkę w 4K oraz najlepsze doświadczenia przy tworzeniu kontentu. Kartę Radeon VII można zakupić za pośrednictwem strony AMD.

Niedługo później doczekaliśmy się jednak kolejnych informacji dotyczących statusu karty. Tym razem Matt Bach z Pudget Systems, w komentarzu pod jednym z artykułów przyznał, że on również miał otrzymać potwierdzenie bezpośrednio od AMD.

Radeon VII ma na 100% status EOL. Potwierdziliśmy to z przedstawicielem AMD przed rozpoczęciem kolejnej tury testów GPU. To, iż wciąż dostępne są nowe karty nie oznacza, że model nadal jest produkowany - stwierdził Bach.

Wciąż nie jest to oficjalne potwierdzenie ze strony AMD, jednak wydaje się bardzo prawdopodobne, że faktycznie zaprzestano już produkcji Radeona VII. Jak by nie patrzeć, karta ta przecierała szlaki w świecie litografii 7-nanometrowej i od samego początku była skierowana do bardzo wąskiego grona odbiorców.