Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 8 stycznia 2021, 14:05

autor: Aquma

Początek końca PIN w bankomatach? Intel przedstawia RealSense ID

Koncern Intel zaprezentował oficjalnie RealSense ID – przypominający Face ID system rozpoznawania twarzy, który potrafi wykrywać oszustów. Technologia może zostać wykorzystana m.in. w bankomatach.

W SKRÓCIE:

  1. Intel zaprezentował technologię rozpoznawania twarzy RealSense ID;
  2. podobnie jak Face ID od Apple, system wykorzystuje sztuczną inteligencję i sensory głębi, dzięki czemu rozpoznaje dwuwymiarowe obrazy i osoby noszące maski;
  3. technologia może znaleźć zastosowanie m.in. w bankomatach.

Intel przedstawił technologię, która – jeśli będzie działała tak, jak zapowiadają twórcy – może wyeliminować konieczność wpisywania tzw. numeru PIN w czasie korzystania z bankomatu. Tzw. RealSense ID to rozwiązanie przypominające Face ID od Apple – wykorzystuje algorytm AI rozpoznający twarz, kamerę oraz specjalne sensory, które umożliwiają wykrycie głębi (i tym samym potrafi odróżnić np. zdjęcie, film czy obrazek na telefonie od prawdziwej osoby). Intel zadbał też o rozpoznawanie różnych karnacji oraz zabezpieczenie antyspoofingowe – technologia ma radzić sobie z wykrywaniem użytkowników noszących maski.

Za zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa systemu ma odpowiadać chip, na którym przechowywane będą zaszyfrowane dane użytkowników (podobnie jest w przypadku rozwiązania Apple, w którego przypadku podobną rolę odgrywa tzw. Secure Enclave). Warto przy tym zaznaczyć, że dane są przetwarzane lokalnie – nie jest wymagane połączenie z siecią, więc nie powstaje dodatkowe ryzyko dla prywatności.

Początek końca PIN w bankomatach? Intel przedstawia RealSense ID - ilustracja #1
Proces rozpoznania twarzy ma być szybki i bezpieczny.

Według producenta system RealSense ID będzie wyjątkowo trudny do oszukania – powieść może się najwyżej jedna próba na milion. Jego zaletą ma być również szybkość – rozpoznanie twarzy zajmuje mniej niż sekundę. Poza bankomatami technologia może zostać wykorzystana m.in. w inteligentnych zamkach, systemach zabezpieczeń oraz kasach w supermarketach.

  1. Intel RealSense ID – strona oficjalna
GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.