Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 16 grudnia 2011, 09:00

autor: Sarge

PlayStation Vita jednak tylko z jednym kontem PSN?

Najnowsze oświadczenie firmy Sony mówi o możliwości założenia tylko jednego konta PlayStation Network w konsoli PlayStation Vita. Przeczy to ostatnim doniesieniom japońskiego giganta i dezorientuje przyszłych użytkowników nadchodzącej platformy.

Firma Sony po raz kolejny zmieniła swoje stanowisko w sprawie możliwości logowania się na kilka kont PlayStation Network przy pomocy PlayStation Vita. Według najnowszego oświadczenia przekazanego serwisowi Wired, będzie z tym spory problem.

„Konto PSN jest powiązane z konsolą oraz kartą pamięci, a nie tylko z kartą. Oznacza to, że jeśli druga osoba wykorzystuje Twój egzemplarz PlayStation Vita, czeka ją nie tylko przełączenie kart pamięci, ale też skasowanie wszystkich zapisanych danych w pamięci konsoli poprzez sformatowanie danych. Innymi słowy, PlayStation Vita jest przeznaczona tylko dla jednego użytkownika – tak brzmi obecne stanowisko koncernu wystosowane przez jego reprezentanta.

PlayStation Vita jednak tylko z jednym kontem PSN? - ilustracja #1

Wracamy zatem do punktu wyjścia i pierwotnego założenia firmy Sony ujawnionego na początku grudnia. Jakiś czas później informacja została zdementowana przez Crystal MacKenzie, przedstawicielkę japońskiego giganta. Twierdziła ona, że konta PSN będą przypisywane wyłącznie do karty pamięci. Oznaczałoby to, że z jednej konsoli mogłoby korzystać wielu graczy – każdy z nich musiałby po prostu posiadać własny nośnik danych. Dzisiejsza wiadomość wyklucza jednak taką możliwość.

Tym samym oznacza to nie tylko brak możliwości dzielenia konsoli ze znajomymi, ale także wykluczenie opcji tworzenia kilku profili dedykowanych różnym regionom na świecie. Na PlayStation 3 jest to możliwe (można zarejestrować równocześnie nawet 16 kont), dzięki czemu europejscy posiadacze tej konsoli mogą pobierać zawartość dostępną jedynie dla mieszkańców Stanów Zjednoczonych lub Japonii.

Oczywiście nikt nikomu nie zabroni korzystać z jednej konsoli przez kilka osób. Należy wtedy jednak pamiętać, że wszelkie postępy będą zapisywane tylko dla jednego, zarejestrowanego użytkownika. Nie jest to zbyt wygodne rozwiązanie i niejako godzi w ideę śledzenia własnych postępów. Miejmy nadzieję, że do czasu europejskiej premiery (22 lutego 2012 roku) firma Sony zdecyduje się na zmianę tego rozwiązania, tymczasem już jutro PlayStation Vita zadebiutuje w Japonii.