Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 11 marca 2020, 09:25

autor: Adrian Werner

Okulary z AI Google pozwolą niewidomym czytać i opiszą im otoczenie

Ruszyły pre-ordery na okulary Envision opracowane we współpracy z firmą Google. Urządzenie pozwoli niewidomym czytać i opisze im otoczenie.

Okulary z AI Google pozwolą niewidomym czytać i opiszą im otoczenie - ilustracja #1
Okulary Envision zadebiutują w sierpniu tego roku.
Przykładowe zastosowania Envision Glasses:
  1. czytanie na głos tekstów zarejestrowanych przez kamery;
  2. rozpoznawanie twarzy;
  3. opisywanie użytkownikowi otoczenia;
  4. ostrzeganie o zagrożeniach.

Nowoczesne technologie potrafią mocno ułatwić życie osobom niepełnosprawnym. Kolejnym przykładem tego mogą stać się okulary dla niewidomych, nad którymi pracuje firma Google wraz z duńskim startupem Envision.

Urządzenie nazwano po prostu Envision Glasses. Dzięki sztucznej inteligencji będzie ono w stanie interpretować obraz rejestrowany przez umieszczone w okularach kamery. Zastosowań tego jest wiele. Przykładowo - SI będzie mogła czytać na głos teksty w ponad sześćdziesięciu językach, pozwalając niewidomym czerpać informacje ze źródeł, które inaczej byłyby dla nich niedostępne.

Okulary rozpoznają również twarze przyjaciół niewidomego. Będą także w stanie poinformować go o najbliższym otoczeniu, w tym o potencjalnych zagrożeniach. Urządzenie powinno więc mocno ułatwić życie osobom niewidomym oraz ludziom z poważnym upośledzeniem wzroku.

Co ważne, nie jest to jakaś futurystyczna koncepcja, która nigdy nie trafi na rynek. Rozpoczęto już zbieranie zamówień przedpremierowych, a debiut okularów Envision zaplanowany został na sierpień tego roku. Standardowo urządzenie kosztować będzie 1899 euro (ok. 8,2 tys. złotych). W pre-orderze cena jest promocyjna i wynosi 1499 euro, czyli ok. 6475 zł.

Warto na koniec wspomnieć, że urządzenie wykorzystuje wiele technologii opracowanych na potrzeby Google Glass. Z tego projektu na razie niewiele wynikło, więc cieszy, że twórcy znaleźli alternatywne zastosowanie dla swoich wynalazków.

  1. Oficjalna strona okularów Envision