Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 5 maja 2018, 10:40

Nvidia wycofuje się z kontrowersyjnego programu partnerskiego

Firma Nvidia oświadczyła na swoim oficjalnym blogu, że wycofuje się z GeForce Partner Program. Jednocześnie największy na świecie producent kart graficznych stwierdził, że kontrowersje wokół inicjatywy były oparte wyłącznie na pomówieniach.

Gracze nawoływali do bojkotu, Intel szykował się do prawnej batalii – można śmiało powiedzieć, że partnerski program Nvidii nie spotkał się z ciepłym przyjęciem w branży. Nic więc dziwnego, że amerykańska korporacja ogłosiła wczoraj wycofanie się z kontrowersyjnego pomysłu. We wpisie na swoim blogu Nvidia stwierdziła, że choć zarzuty wobec GeForce Partner Program to jedynie „plotki, domysły i nieprawdy”, największy na świecie producent procesorów graficznych nie ma zamiaru walczyć z dezinformacją – i zamiast tego anuluje całą inicjatywę.

W oświadczeniu możemy przeczytać, że celem programu partnerskiego było zapewnienie, „by gracze wiedzieli, co kupują, i mogli dokonać jasnego wyboru” i „by osoby, które chcą technologii Nvidii, otrzymały technologię Nvidii”. Firma nie odniosła się natomiast do zarzutów o monopolistyczne zapędy, które wywołały głośny odzew w sieci, ani do doniesień na temat domniemanych kroków prawnych, planowanych przez konkurencję. Stwierdziła jedynie, że większość partnerów nie miała problemów z zaakceptowaniem warunków umowy, bo nie ograniczało to ich możliwości posiadania własnych marek. „Mimo to, wycofujemy się dziś z GeForce Partner Program, by nie ryzykować odwrócenia uwagi od naszych ekscytujących prac nad rozwojem grania na PC”.

Wczoraj oficjalnie pożegnaliśmy się z programem partnerskim Nvidii. Ktoś będzie tęsknić? / źródło: Spider’s Web. - Nvidia wycofuje się z kontrowersyjnego programu partnerskiego - wiadomość - 2018-05-06
Wczoraj oficjalnie pożegnaliśmy się z programem partnerskim Nvidii. Ktoś będzie tęsknić? / źródło: Spider’s Web.

Przypomnijmy: inicjatywa zaczęła budzić kontrowersje po tym, jak dziennikarz serwisu HardOCP Kyle Bennett ujawnił, że Nvidia wymaga od partnerów wyłączności sprzedaży konkretnego sprzętu tylko w ramach ściśle sprecyzowanych gamingowych marek, w zamian oferując wsparcie techniczne i marketingowe. Z kolei firmy, które odmówiłyby udziału w programie, miały być gorzej traktowane w kwestiach dostaw sprzętu, rabatów, dodatków do układów graficznych oraz specjalnych ofert. Po tych doniesieniach GeForce Partner Program natychmiast znalazł się pod ostrzałem graczy, którzy jednym głosem oskarżali Nvidię o praktyki mające na celu ustanowienie monopolu na rynku kart graficznych. Firmy HP i Dell uznały inicjatywę za nieetyczną i „najprawdopodobniej nielegalną”, a Intel rozważał nawet podjęcie kroków prawnych.

Nvidia może zapewniać, że wycofanie się z programu partnerskiego jest motywowane wyłącznie chęcią uniknięcia niepotrzebnej dyskusji na jego temat, ale wizja sądowych batalii z gigantami sprzętowej branży też musiała tu odegrać sporą rolę. Niezależnie od prawdziwych powodów anulowania inicjatywy, cała sytuacja odbiła się firmie czkawką. GeForce Partner Program początkowo miał bowiem na celu popularyzację marki, a teraz będzie kojarzony przede wszystkim jako próba wprowadzenia monopolu, z którego Nvidia chyłkiem się wycofała.

  1. Oficjalna strona internetowa firmy Nvidia