Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 13 lipca 2020, 10:45

Nvidia może wycofać z rynku cztery modele GeForce RTX

Według doniesień chińskiego portalu ITHome firma Nvidia planuje zakończyć produkcję czterech popularnych układów z serii GeForce RTX. Ma to mieć związek z przygotowaniami do premiery kart graficznych z linii Ampere.

Nvidia może wycofać z rynku cztery modele GeForce RTX - ilustracja #1
Niektóre karty GeForce RTX znikną z rynku?

W SKRÓCIE:

  1. plotki sugerują, że Nvidia chce zakończyć produkcję kart GeForce RTX 2070, GeForce RTX 2070 Super, GeForce RTX 2080 Super i GeForce RTX 2080 Ti;
  2. koncern podobno skłania partnerów do podniesienia cen wygaszanych RTX-ów.

Chiński portal ITHome donosi (via Tom’s Hardware), że Nvidia planuje zakończyć produkcję czterech układów graficznych z serii RTX. Mowa o kartach GeForce RTX 2070, GeForce RTX 2070 Super, GeForce RTX 2080 Super oraz GeForce RTX 2080 Ti. Oznaczałoby to, że w linii pozostałyby jedynie modele RTX 2060 / 2060 Super.

Ruch podobno ma być związany z przygotowaniami do premiery kolejnej generacji GPU – zwolniona w ten sposób moc przerobowa miałaby zostać wykorzystana do wytwarzania modeli z serii RTX 3000. Według ITHome karty graficzne z serii Nvidia Ampere mają zostać zapowiedziane we 17 września. Ich masowa produkcja miałaby ruszyć w sierpniu.

Serwis ITHome utrzymuje też, że Nvidia chce skłonić partnerów do podwyższenia cen wymienionych powyżej kart graficznych – przyczyną ma być rosnące zapotrzebowanie na rynku kryptowalut, połączone z ograniczoną podażą tych GPU ze strony firmy TSMC, która wytwarza układy „zielonych” w procesie produkcyjnym 12 nm FinFET.

Jeśli za kilka miesięcy faktycznie doczekamy się zapowiedzi kart z serii RTX 3000, stopniowe wycofywanie z rynku starszych modeli z pewnością może mieć pewien sens. Jednak warto odnotować, że informacje nie zostały potwierdzone, a koncern nie odniósł się do nich, stwierdzając jedynie, że nie komentuje plotek.

  1. Nvidia – strona oficjalna