Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 26 kwietnia 2014, 12:05

autor: qjin

Nowe sterowniki od AMD/ATI (Catalyst 14.4 WHQL)

Koncern AMD opublikował nareszcie certyfikowane sterowniki do kart graficznych Radeon oznaczone jako Catalyst 14.4. Wśród istotnych zmian należy odnotować poprawę działania technologii Mantle, CrossFire oraz dodanie obsługi dwurdzeniowego układu R9 295X.

AMD wypuściło nowe sterowniki Catalyst 14.4, tym razem jednak wersję finalną, a nie beta. - Nowe sterowniki od AMD/ATI (Catalyst 14.4 WHQL)  - wiadomość - 2014-04-26
AMD wypuściło nowe sterowniki Catalyst 14.4, tym razem jednak wersję finalną, a nie beta.

Po kilku sterownikach w wersji beta przyszedł czas na publikację certyfikowanego oprogramowania do kart graficznych Radeon. AMD Catalyst 14.4 WHQL przynosi wsparcie dwuprocesorowego potwora wydajnościowego, czyli R9 295X, oraz poprawę działania trybu CrossFire w takich grach, jak Crysis 3, Far Cry 3 czy Titanfall, i API Mantle w Battlefieldzie 4. W związku z tym wzrost wydajności odczują osoby mające komputery wyposażone w kilku układów graficznych. Poza lepszym skalowaniem CrossFire w Metro: Last Light (do 10%) i Anno 2070 (do 34%) usunięto też problem ucinania fragmentu wyświetlanego obrazu czy mikroprzycięć w przypadku użycia kilku monitorów (Eyefinity). Nie mniejszą uwagę poświęcono technologii Mantle – po zainstalowaniu AMD Catalyst 14.4 WHQL użytkownicy nie powinni uświadczyć – w porównaniu do sterowników beta – spadków wydajności po zminimalizowaniu Battlefielda 4 i powrocie do gry, oraz rozmycia obrazu w określonej rozdzielczości na konfiguracjach sprzętowych z APU Kaveri A10.

To oczywiście nie koniec zmian, jakie wprowadza najnowsze oprogramowanie „Czerwonych”. Oprócz dodania obsługi nowej karty graficznej Radeon R9 295X przewidziano również pełne wsparcie bibliotek OpenGL 4.4 oraz poszczególnych rozszerzeń. Pełną listę zmian i poprawek znajdziecie pod tym adresem.

Sterowniki są przeznaczone dla kart graficznych Radeon z serii HD 5000, HD 6000, HD 7000, HD 8000 oraz R5, R7 i R9 oraz kompatybilne z systemami operacyjnymi Windows 7, Windows 8 i Windows 8.1 zarówno w wersji 32-, jak i 64-bitowej.

AMD próbuje udoskonalać swoją technologię Mantle, która na razie tylko raczkuje, ale pierwsze efekty w Battlefieldzie 4 oraz Thiefie nastrajają optymistycznie co do przyszłości. Konkurencja jednak nie śpi – co prawda DirectX 12 to jeszcze odległy temat, ale firma Nvidia postanowiła nie czekać i już teraz opublikować nowe sterowniki będące odpowiedzią na AMD Mantle. Nic tak nie mobilizuje do działania, jak zdrowa rywalizacja.