Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 29 grudnia 2022, 10:40

autor: Marek Pluta

Nokia przewiduje koniec ery smartfonów do 2030 roku

Nishant Batra, dyrektor ds. strategii i technologii firmy Nokia uważa, że smartfony znikną z rynku do 2030 roku. Jego zdaniem mobilne urządzenia zastąpi cyfrowy świat metaverse, do którego przeniesie się komunikacja.

Źródło fot. Unsplash | M. Rennim
i

Firma Apple niewątpliwie spopularyzowała smartfony, jednak to nie ona je wymyśliła. W 1993 roku IBM wypuściło na rynek urządzenie o nazwie IBM Simon, które można uznać za prekursora współczesnych smartfonów. Umożliwiało bowiem nie tylko wykonywanie połączeń głosowych, ale też wysyłanie emaili i faksów, a także miało funkcję pagera, kalkulatora i kalendarza.

Mogłoby się wydawać, że nieustannie ewoluujące smartfony pozostaną z nami jeszcze długi czas, jednak Nokia uważa inaczej. Nishant Batra, dyrektor ds. strategii i technologii, w rozmowie z serwisem The Spokesman twierdzi, iż w drugiej połowie dekady te urządzenia mobilne znikną z rynku. Jego zdaniem do 2030 roku zastąpi je metaverse, nad którym pracuje m.in. spółka Meta będąca właścicielem Faceboka. Amerykański koncern inwestuje w jego rozwój miliardy dolarów i choć na razie nie przynosi to efektów, to Mark Zuckerberg jest pewny przyszłości tej technologii.

Nokia przewiduje koniec ery smartfonów do 2030 roku - ilustracja #1
IBM Simon. Źródło: Wikipedia/domena publiczna

Według Nokii smartfony zastąpić może wirtualna i rozszerzona rzeczywistość dostępna dzięki połączeniu okularów AR oraz zestawów VR. Takie przejście nie będzie jednak proste, a to czy się uda, może zależeć od dostępności technologii.

„Szerokie przyjęcie technologii przez firmy i konsumentów będzie miało zasadnicze znaczenie dla jej rzeczywistego rozkwitu, a także będzie zależeć od dostępności ergonomicznych i niedrogich, bezprzewodowych urządzeń VR i AR”. wyjaśnia Nishant Batra.

Nokia wieści koniec smartfonów

Co prawda na rynku dostępnych jest wiele takich urządzeń, jak Google Glass, HTC Vive, czy Oculus Quest, to jednak są one traktowane bardziej jak ciekawostka, gdyż są drogie, zaś ich funkcjonalność w porównaniu ze smartfonami jest mocno ograniczona. Aby więc mogły zastąpić urządzenia mobilne, musi powstać nowa ich generacja, oferująca większe możliwości i dostępna w przystępniejszej cenie, która będzie tak wygodna w użyciu jak współczesne smartfony.

Giganci technologiczni już pracują nad takim sprzętem. Własne okulary łączące rzeczywistość wirtualną i mieszaną zapowiedziało niedawno Apple, które mają nazywać się Apple Glasses. Własne urządzenia zaprezentowały też Xiaomi, które nazywa się Xiaomi Smart Glasses, a także Oppo, które nazwało własny sprzęt Air Glass. Metaverse przyciąga również gigantów handlu detalicznego, takich jak Walmart, który do gry Roblox wkroczył z "Walmart Land" i "Walmart's Universe". Pierwszy oferuje artykuły modowe, kosmetyki oraz produkty rozrywkowe, zaś drugi zabawki.

Nokia przewiduje koniec ery smartfonów do 2030 roku - ilustracja #2
Oppo Air Glass. Źródło: Oppo

Czy to oznacza, że przyszłość smartfonów jest już przesądzona? Wygląda na to, że wszystko do tego zmierza i wprawdzie nie znikną one jutro, ani za rok, ale powinniśmy się już do tego przygotować.

Nokia przewiduje koniec ery smartfonów do 2030 roku - ilustracja #3

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.