Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 29 grudnia 2022, 11:20

autor: Weronika Morozewicz

Avatar 2 pokonał próg miliarda dolarów w box office

Avatar: Istota wody zdaje się iść w ślady swojego poprzednika i okazał się hitem kinowym. Najnowsze widowisko w reżyserii Jamesa Camerona oficjalnie zarobiło ponad miliard dolarów w globalnym box office. Produkcji udało się tego dokonać w zaledwie dwa tygodnie po światowej premierze.

Źródło fot. Avatar: Istota wody, James Cameron, 20th Century Studios, 2022
i

Najnowsze dzieło Jamesa Camerona zdecydowanie należy do grona wysokobudżetowych. Ta kosztowna produkcja mogła jednak się opłacić, ponieważ sequelowi Avatara udało się przyciągnąć miliony widzów, dzięki czemu film oficjalnie już teraz osiągnął miliard dolarów w światowej sprzedaży biletów. Studio tym samym może pochwalić się najszybszym sukcesem kinowym tego roku – produkcja Avatar: Istota wody przekroczyła wspomnianą granicę w zaledwie 14 dni od premiery, czego ostatnio dokonało widowisko Spider-Man: Bez drogi do domu z 2021 roku.

Według wtorkowych doniesień Istota wody zebrała 712,7 mln na arenie międzynarodowej, podczas gdy w krajowym box office osiągnęła zarobki na poziomie ponad 300 mln dolarów. Film obecnie plasuje się na szóstym miejscu wśród tytułów, które osiągnęły wspomniany pułap w ciągu pierwszych dwóch tygodni od wejścia na ekrany kin. Sequel tym samym stał się czwartą produkcją Disneya, której udało się tego dokonać.

W tegorocznym międzynarodowym rankingu Istota wody już zdążyła wyprzedzić Jurrasic World Dominion i depcze po piętach produkcji Top Gun: Maverick. Jeśli sequelowi Avatara udałoby się przekroczyć granicę 770 mln dolarów, które zarobiła produkcja z Tomem Cruise’em, film zostałby okrzyknięty największą zagraniczną premierą 2022 roku i drugim największym tytułem studia w okresie pandemii.

Przypominamy, że Avatar z 2009 roku zarobił ponad 2,92 mld dolarów, co czyni go najbardziej dochodowym filmem wczech czasów. Pośród najlepiej zarabiających produkcji w historii znajdują się również Avengers: Koniec gry i Titanic, kolejny tytuł w reżyserii Camerona. Choć obecne wyniki Istoty wody są zaskakujące, należy zauważyć, że szacowane koszty filmu mieszczą się w przedziale od 360 do 450 mln dolarów.

Mimo obecnego sukcesu kasowego, Cameron już wcześniej zdążył zapowiedzieć powstanie kolejnych części z serii. Premierę Avatara 3 zaplanowano na koniec 2024 roku.

Zapraszamy Was na nasz kanał na YouTube – tvfilmy który jest poświęcony zagadnieniom związanym z filmami i serialami. Znajdziecie tam liczne ciekawostki fakty historie z planu i opinie.