Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 3 marca 2017, 10:02

autor: Kamil "Góral" Zwijacz

Nintendo Switch - nowa konsola zadebiutowała na rynku

Dziś na rynku zadebiutowała nowa konsola firmy Nintendo - Switch. Oprócz sprzętu, kosztującego 1400-1500 zł, w polskich sklepach znajdziecie także najnowszy hit japońskiej firmy - The Legend of Zelda: Breath of the Wild.

Zapowiedziana w październiku 2016 roku konsola Nintendo Switch zadebiutowała na rynku. Sprzęt oferowany jest w Polsce w cenie 1400-1500 zł. Do wyboru macie dwie wersje – szarą albo z kolorowymi kontrolerami Joy-Con. W pudełku znajdziecie także stację dokującą, opaski do kontrolerów, uchwyt Joy-Con, zasilacz oraz kabel HDMI. Czy warto za taki zestaw wydawać całkiem sporą kwotę? Z opublikowanych recenzji wynika, że konsola ma duży potencjał. Połączenie handhelda z urządzeniem stacjonarnym może dawać mnóstwo frajdy, ale wszystko zależy od wsparcia producentów gier.

Koniec czekania – hybrydowa konsola jest już dostępna w sklepach. - Nintendo Switch - nowa konsola zadebiutowała na rynku - wiadomość - 2017-03-06
Koniec czekania – hybrydowa konsola jest już dostępna w sklepach.

Gry

Na start urządzenie otrzymało naprawdę konkretny tytuł – The Legend of Zelda: Breath of the Wild. Recenzenci po prostu się nad nim rozpływają i wychodzi na to, że Nintendo stworzyło niesamowitą grę, jedną z najlepszych w historii. Co ciekawe, dostępna jest ona także na Wii U. Poza nową Zeldą, na ten moment ciężko mówić o system sellerach, ale w najbliższej przyszłości mają się ukazać takie tytuły jak Splatoon 2, Super Mario Odyssey czy Mario Kart 8 Deluxe. Nie zabraknie też gier od zewnętrznych deweloperów – mowa np. o The Elder Scrolls V: Skyrim, Minecrafcie czy No More Heroes.

Specyfikacja techniczna

Szczegółowa specyfikacja techniczna Switcha nie jest znana – firma Nintendo podzieliła się jedynie ogólnymi informacjami. Sprzęt napędzany jest przez specjalny układ Nvidia Tegra. Według Eurogamera jest to zmodyfikowana wersja Tegra X1, dysponująca 256 jednostkami obliczeniowymi CUDA. CPU taktowane jest zegarem 1020 MHz, a GPU działa z 768 MHz po podłączeniu konsoli do stacji dokującej i pomiędzy 307,2 MHz-384 MHz w trybie przenośnym. Do tego dochodzą 4 GB pamięci RAM o taktowaniu 1331 MHz (handheld) i 1600 MHz (po zadokowaniu).

Urządzenie posiada multidotykowy, 6,2-calowy ekran o rozdzielczości 1280x720 pikseli (po podłączeniu do TV przez HDMI można cieszyć się maksymalną rozdzielczością 1080p). Bateria w trybie handhelda wytrzymuje do 6 godzin zabawy, przy czym wszystko zależy od gry, gdyż np. The Legend of Zelda: Breath of the Wild pożera ją w całości w około 3 godziny. Ładowanie zajmuje około 2 godzin.

Ponadto konsola wyposażona jest w 32-gigabajtowy twardy dysk, ale kilka gigabajtów jest zarezerwowanych dla systemu operacyjnego, więc dla nas zostaje około 26 GB. Dodatkowe miejsce można uzyskać inwestując w karty pamięci microSD/microSDHC/microSDXC.

Z kolei kontrolery Joy-Con posiadają akcelerometr, żyroskop, Bluetooth 3.0 i NFC. Na jednym ładowaniu ich bateria wytrzymuje około 20 godzin zabawy.

Nintendo Switch - nowa konsola zadebiutowała na rynku - ilustracja #2

Pozostałe informacje

Konsola oczywiście oferuje rozmaite funkcje sieciowe, np. dodawanie przyjaciół, granie w multiplayerze, czatowanie i nie tylko. Obecnie tryb online jest dostępny za darmo, ale od jesieni bieżącego roku trzeba będzie uiszczać opłaty. W zamian będziemy jednak co miesiąc otrzymywać gry znane z konsol Nintendo Entertainment System i Super Nintendo Entertainment System oraz zniżki na zakupy w cyfrowym sklepie Nintendo.

Ponadto Switch obsługuje znane z Wii U figurki amiibo, a osoby pragnące bawić się przy użyciu bardziej klasycznego pada mogą zainwestować w Nintendo Switch Pro Controller.