Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 13 lutego 2021, 09:00

autor: Bartłomiej Sagan

Naukowcy uczą świnie grać w gry wideo

Świnie kojarzą się z błotem i kiepskim wzrokiem, ale też i ponadprzeciętną inteligencją. Nic więc dziwnego, że naukowcy sprawdzili, czy trzoda chlewna potrafi... grać w gry komputerowe.

Choć wydawałoby się, że przy obecnym poziomie rozwoju technologicznego inne gatunki zwierząt nie będą kryły przed nami tajemnic, to de facto nawet najbliższe ludziom psy i koty wciąż potrafią zaskoczyć nieznanymi wcześniej zdolnościami. Tym razem swoimi talentami zadziwiły świnie. Jak się okazuje, potrafią one grać w proste gry komputerowe.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Pensylwanii przeprowadzili badania mające ocenić zdolności kognitywistyczne świń. W tym celu stworzyli oni aparat wyposażony w ekran, joystick oraz zautomatyzowany dystrybutor nagród w formie jedzenia. Na monitorze wyświetlała się prosta gra, polegająca na przesunięciu kursora za pomocą kontrolera do jednej z czterech ścian. Świnie Hamlet, Omelette, Ebony i Ivory przy użyciu swojego ryja do poruszania joystickiem sprostały wyzwaniu. Zauważono przy tym, że znacznie lepiej radziły one sobie, gdy celem była górna lub dolna ściana. Na ile wynika to z ograniczonej motoryki świń, a nie ich braków w zdolnościach kognitywistycznych, wymaga dalszych badań.

Naukowcy uczą świnie grać w gry wideo - ilustracja #1
Prawie jak Pong

Z czterech osobników biorących udział w eksperymencie, jeden osiągnął wyniki znacznie wyższe od pozostałych. Złośliwi powiedzą, że pokrywa się to z tezą, że tylko jedna na trzy świnie jest inteligentna (i utalentowana architektonicznie). Cóż, choć trzoda chlewna nigdy nie zacznie latać, to przynajmniej będzie miała jakąś rozrywkę.

Naukowcy uczą świnie grać w gry wideo - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.