Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 30 czerwca 2020, 11:41

Microsoft umożliwił w Windows 10 darmowe odzyskiwanie danych

Microsoft proponuje własne rozwiązanie umożliwiające odzyskiwanie usuniętych plików w Windows 10. Za darmo.

Microsoft umożliwił w Windows 10 darmowe odzyskiwanie danych - ilustracja #1
Microsoft chce nam pomóc odzyskać pliki.

Prawie każdemu z nas zdarza się czasem usunąć jakiś plik - czy to zdjęcie, czy jakiś bardzo ważny dokument, albo po prostu coś, co byłoby nam potrzebne w przyszłości. Pierwszą rzeczą, która przychodzi nam zwykle do głowy (poza paniką i strachem) jest wyszukanie w Internecie jakiegoś specjalnego programu do przywracania skasowanych danych. Nie każdy jednak chce na własną rękę szukać zewnętrznego oprogramowania, a często po prostu nie ufamy programom od różnych wydawców, bo za słowem „darmowy” najczęściej kryje się morze reklam, albo opcja „premium”, bez której aplikacja jest praktycznie bezużyteczna. Poza tym nie wiemy, na ile operacja przez nas wykonywana będzie bezpieczna. Wychodząc naprzeciw potrzebie posiadania takiego narzędzia do odzyskiwania danych, Microsoft postanowił, że za darmo udostępni swoje oprogramowanie.

Windows File Recovery (bo o nim mowa) jest programem działającym wyłącznie na Windowsie 10 w wersji 2004 lub nowszej, dostępnym w Microsoft Store. Służy do szybkiego odzyskiwania utraconych danych i przywracaniu ich w określone przez użytkownika miejsce. Jedyną jego wadą może być fakt braku posiadania interfejsu graficznego, bo cała aplikacja obsługiwana jest z poziomu komend w wierszu poleceń (ale nie są to skomplikowane działania). Program posiada trzy tryby działania: Default (domyślny, pomocny w większości sytuacji), Segment (zalecany, gdy plik, który chcemy odzyskać był usunięty dawno temu, dysk został zdefragmentowany lub zepsuty i gdy tryb domyślny sobie nie poradził) oraz Signature (polecany przy przywracaniu danych z dysków w formatach FAT, exFat czy ReFS – czyli zazwyczaj z nośników USB i kart SD).

Jeśli chodzi o podstawy działania programu, to załóżmy, że chcemy odzyskać plik znajdujący się na dysku „C” i przywrócić go na dysk „E”. Musimy wpisać wtedy w program następującą komendę: „winfr C: E: /n \Users\nazwa_użytkownika\lokalizacja_pliku\nazwa_pliku.rozszerzenie”.

Sama aplikacja zajmuje niewiele ponad 8 MB, więc bez problemu można trzymać ją na dysku „na wszelki wypadek”. Pozostaje jedynie poczekać, aż Microsoft dopracuje swój produkt i nada mu jakiś interfejs graficzny, co z pewnością uczyni go jeszcze łatwiejszym w używaniu.