Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 4 stycznia 2019, 10:25

autor: Vergil

Windows bez haseł - Microsoft wprowadza nowe funkcje

Gigant z Redmond testuje możliwość zalogowania się na konto Microsoft zintegrowane z profilem lokalnym systemu Windows 10 bez posiadania hasła. Do weryfikacji wystarczy token SMS.

Wczoraj (tj. 3 stycznia) w ręce beta-testerów Windowsa 10 trafiła nowa wersja tego systemu. Insider Preview Build o numerze 18309 wprowadza możliwość zalogowania się na konto Microsoft zintegrowane z profilem lokalnym bez ustawiania i wykorzystywania hasła. Zamiast tego użytkownik otrzymuje sms-a z jednorazowym kodem, który następnie podaje w oknie logowania. Procedura ta jest powtarzana przy każdej próbie dostania się do swojego konta Microsoft na nowym urządzeniu – później można wybrać, czy zabezpieczymy na nim swój profil kodem PIN, skanem twarzy, czy też odciskiem palca (korzystając z funkcji Windows Hello).

Warto odnotować, że chcąc skorzystać z tej opcji, należy posiadać niezabezpieczone hasłem konto Microsoft. By takie utworzyć, trzeba na przykład udać się na stronę tworzenia konta i kliknąć w „Użyj zamiast tego numeru telefonu”, a po zakończeniu całej procedury – dodać je do listy użytkowników komputera (w ustawieniach systemu).

Czy świat bez haseł będzie lepszy? - Windows bez haseł - Microsoft wprowadza nowe funkcje - wiadomość - 2019-01-04
Czy świat bez haseł będzie lepszy?

Użytkownicy Windowsa 10, którzy nie biorą udziału w testach (informacje o tym, jak się do nich zapisać, czekają pod tym adresem), otrzymają dostęp do wyżej opisanych możliwości w okolicach kwietnia, kiedy system dostanie nową aktualizację. Na oficjalnym blogu Windowsa znajdziecie ponadto obszerną listę pozostałych poprawek, które wnosi najnowsza wersja testowa systemu.

O tym, że Microsoft planuje w przyszłości całkowicie zrezygnować z haseł, wiemy od maja 2018 roku, kiedy to gigant z Redmond podzielił się z użytkownikami ideą „świata bez haseł” i od tamtej pory testuje zaproponowane wówczas rozwiązania. Należy bowiem wspomnieć, że możliwość zalogowania się na swoje konto Microsoft z poziomu Windowsa 10 i z wykorzystaniem wyżej opisanej metody została wprowadzona w kwietniu 2018 roku, jednak dotychczas była dostępna jedynie dla beta-testerów Windowsa 10 Home – obecnie jest już dostępna w wersjach testowych wszystkich edycji tego systemu.

  1. Oficjalna strona internetowa systemu Windows 10