Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 14 listopada 2019, 10:30

autor: Serek

MacBook Pro 16 już w Polsce - cena to nawet 30 000 zł

Apple zaprezentowało światu nowego MacBooka Pro. Ultraszybki laptop może zaimponować wydajnością, ale też wystraszyć ceną, która w tym przypadku waha się (w zależności od podzespołów) od 14 tys. do ponad 30 tysięcy złotych.

Styl i moc - to cechy nowego MacBooka. Tylko żeby był ciut tańszy... - MacBook Pro 16 już w Polsce - cena to nawet 30 000 zł - wiadomość - 2019-11-14
Styl i moc - to cechy nowego MacBooka. Tylko żeby był ciut tańszy...

Na forach internetowych od dłuższego czasu krążyły plotki o pojawieniu się nowego laptopa od Apple. Upłynęło nieco wody w Wiśle (i pewnie w jakieś amerykańskiej rzece), aż wreszcie Tim Cook ogłosił na Twitterze, że firma z nadgryzionym jabłuszkiem w logo opracowała nowy model MacBooka Pro. Chwilę po tym na oficjalnej stronie Apple pojawiła się karta produktu. Możemy tam przeczytać, że sprzęt jest „wielki” i kierowany dla najbardziej wymagających profesjonalistów.

Trzeba przyznać, że 16-calowy MacBook rzeczywiście ma szansę być najchętniej wybieranym urządzeniem przez grafików lub twórców wideo. Posiada największy w historii MacBooków wyświetlacz Retina z technologią True Tone, a także (a może przede wszystkim?) potężne „bebechy”. Oczywiście pojawiła się możliwość skonfigurowania zestawu. Najtańsza wersja kosztuje 14 tysięcy złotych, natomiast najdroższa ponad 30 tys. złotych. Czym mogą się różnić? W zasadzie prawie każdym istotnym podzespołem, chociaż spore rozbieżności cenowe napotkamy w przypadku pamięci RAM. Do wyboru mamy 16 GB DDR4, 32 GB DDR4 oraz 64 GB DDR4 (wszystkie 2666 MHz).

Najdroższy wariant może również imponować pojemnością dysku SSD. Dopłacając do „bazowej wartości” ponad 10 tysięcy złotych, otrzymamy 8 TB pamięci masowej. Dla jasności podstawa to 1 TB, co również wygląda dobrze, zwłaszcza że mówimy o dyskach SSD. Dodatkowo dostajemy możliwość wyboru procesora oraz karty graficznej, a także preinstalowanego oprogramowania, jednak paradoksalnie te różnice nie wpływają aż tak na cenę oraz wydajność zestawu. Poniżej pełna specyfikacja nowego MacBooka Pro.

MacBook Pro - specyfikacja:

  1. Procesor: Intel Core i9 2,3 GHz (4,8 Boost) / Intel Core i9 2,4 GHz (5,0 Boost)
  2. Pamięć: RAM 16 GB DDR4 / 32 Gb DDR4 / 64 GB DDR4
  3. Karta grafiki: AMD Radeon Pro 5500M 4 GB GDDR6 / AMD Radeon Pro 5500M 8 GB GDDR6
  4. Pamięć masowa: 1 TB SSD / 2 TB SSD / 4 TB SSD / 8 TB SSD
  5. Wyświetlacz Retina 16 cali z technologią True Tone
  6. Cztery porty Thunderbolt 3
  7. Touch Bar i Touch ID
  8. Podświetlana klawiatura

Warto również wspomnieć o baterii, która ma wystarczyć nawet na 11 godzin przeglądania internetu czy odtwarzania wideo. Świetnie prezentuje się także Touch Bar, który powinien oszczędzić czasu wymagającym użytkownikom. Niestety, jak to zwykle bywa przy urządzeniach Apple, największym mankamentem jest cena. Jakość wykonania, wydajność oraz design to ważne cechy, ale ponad 30 tysięcy złotych za najmocniejszą wersję to lekka przesada. Nie zmienia to faktu, że i tak wiele osób zdecyduje się na zakup, bo w cenę wliczona jest niezawodność. Produkt jest już teraz dostępny w oficjalnym sklepie Apple.

  1. Oficjalna strona internetowa Apple