futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 15 stycznia 2021, 12:55

Kopacze kryptowalut w Iranie powodują braki prądu i smog

Braki prądu, ciemno, pełno dymu i… kryptowaluty. Ich kopanie stało się bardzo popularne w Iranie, co ma właśnie takie skutki, a jest wynikiem dość specyficznej sytuacji, w jakiej znalazł się ten kraj.

W SKRÓCIE:
  • farmy wydobywające kryptowaluty prawdopodobnie przyczyniły się do przerw w dostawie prądu w Iranie;
  • ponad 1600 farm „górniczych” zostało odłączonych – ich średnie łączne zużycie energii wynosiło 250 MWh.

Niedawno pisaliśmy o koparce kryptowalut złożonej z 78 kart graficznych GeForce RTX 3080. Ale nawet ta konstrukcja może się wydawać niewielka przy całych „górniczych” farmach, które można spotkać w różnych miejscach na świecie. Dość specyficzne warunki do rozwoju tego rodzaju „biznesu” posiada Iran. Niskie ceny energii i finansowe embarga nałożone przez USA sprawiły, że kopanie m.in. BitCoina stało się tam bardzo popularne. Do tego stopnia, że w kraju zaczyna brakować energii.

W ostatnich tygodniach dało się zauważyć wzmożone występowanie przerw w dostawie prądu w Iranie. Wiele miast spowija smog - w niektórych miejscach zanieczyszczenie powietrza jest wyjątkowo duże. Może to być spowodowane spalaniem oleju w elektrowniach, co z kolei jest skutkiem ich wzmożonej pracy i związanym z tym niedoborem gazu. Jednakże irański minister ds. ropy zaprzeczył, jakoby użyto oleju do produkcji energii.

Kopacze kryptowalut w Iranie powodują braki prądu i smog - ilustracja #1
Jedna z irańskich farm z zestawami koparek w kontenerach.

Winą za zwiększone zapotrzebowanie na energię obarcza się kryptowalutowe farmy, które są popularne w Iranie do tego stopnia, że stanowią istotny procent obciążenia sieci energetycznej. Całkowite krajowe zużycie prądu w ostatnich dniach osiągnęło poziom 41 GWh. Wywołało to interwencję służb w tej sprawie – ponad 1600 farm kopiących kryptowaluty, zużywających łącznie 250 MWh, zostało „odłączonych”. Tak twierdzi Rajab Mashhadi, rzecznik irańskiego związku przemysłu energetycznego (źródło). W związku z narażeniem sieci elektrycznej na przeciążenia zostało też skonfiskowanych ok. 6000 koparek w prowincji Markazi (źródło).

W Iranie obok legalnie działających firm kopiących kryptowaluty, funkcjonują tysiące nielegalnych farm. Sprzyjające warunki finansowe sprawiają, że „kopalnie” zakładają tam także zagraniczne firmy, głównie z Chin, ale także z Europy. Według jednego ze źródeł, kopacze działający „na lewo” pochłaniają ok. 300 MWh energii. Przy obecnym kursie Bitcoina jedna transakcja zużywa średnio 623 kWh energii (źródło), co odpowiada miesięcznemu zapotrzebowaniu przeciętnego gospodarstwa domowego.

Arkadiusz Strzała

Arkadiusz Strzała

Swoją przygodę z pisaniem zaczynał od własnego bloga i jednego z wczesnych forum (stworzonego jeszcze w technologii WAP). Z wykształcenia jest elektrotechnikiem, posiada zamiłowanie do technologii, konstruowania różnych rzeczy i rzecz jasna – grania w gry komputerowe. Obecnie na GOL-u jest newsmanem i autorem publicystyki, a współpracę z serwisem rozpoczął w kwietniu 2020 roku. Specjalizuje się w tekstach o energetyce i kosmosie. Nie stroni jednak od tematów luźniejszych lub z innych dziedzin. Uwielbia oglądać filmy science fiction i motoryzacyjne vlogi na YouTube. Gry uruchamia głównie na komputerze PC, aczkolwiek posiada krótki staż konsolowy. Preferuje strategie czasu rzeczywistego, FPS-y i wszelkie symulatory.

więcej