Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 9 czerwca 2018, 11:42

IKEA stworzy fotele dla graczy

Szwedzka firma IKEA, zajmująca się produkcją i sprzedażą mebli, postanowiła spróbować swoich sił na rynku foteli dla graczy. Ich krzesło Ubik ma zadebiutować w 2020 roku i być idealnie dopasowane do potrzeb klientów - przede wszystkim e-sportowców..

Szykujcie śrubki i miarki – szwedzki gigant świata mebli rozpoczyna produkcję sprzętu dla miłośników interaktywnej rozrywki. No, może „sprzęt” to za dużo powiedziane – firma IKEA zapowiedziała, że w 2020 roku planuje zacząć tworzenie spersonalizowanych foteli dla graczy. Mają one nosić nazwę Ubik, a do ich wyrobu wykorzystana zostanie technologia drukowania trójwymiarowego oraz skanowania ciała.

IKEA planuje wejście na rynek produktów dla graczy. Ciekawe, ile zajmie złożenie własnego fotela. / źródło 10TV. - IKEA stworzy fotele dla graczy - wiadomość - 2018-06-10
IKEA planuje wejście na rynek produktów dla graczy. Ciekawe, ile zajmie złożenie własnego fotela. / źródło 10TV.

„Gracze to przypadek ekstremalny. To sportowcy, konkurujący swoimi umysłami i ciałami. Sądzę, że tego typu personalizacja, odpowiadająca indywidualnym ergonomicznym potrzebom, różnym typom sylwetki czy rodzajom gier, zapewni niektórym osobom zdrowsze życie i przewagę w starciach z przeciwnikami” - Tommy Ingemarsson, szwedzki e-sportowiec, w latach 1999-2006 grający profesjonalnie w Counter-Strike, podczas prezentacji krzesła Ubik.

Na potrzeby całego przedsięwzięcia Szwedzi podjęli współpracę z amerykańskim przedsiębiorstwem UNYQ, zajmującym się tworzeniem protez i wszystkim innym, co z nimi związane. Dzięki temu IKEA będzie mogła skorzystać z technologii skanowania ciała tak, by dopasowywać profil siedzenia do potrzeb użytkownika. Marcus Engman, nadzorujący w firmie projektowanie produktów, wyjaśnia to w ten sposób: w momencie zakupu fotelu Ubik klient zostanie zeskanowany. Na podstawie tych informacji wydrukowana zostanie specjalna, kratkowana wkładka, którą IKEA prześle w przeciągu dwóch tygodni. Wystarczy ją zamontować w siedzeniu i voila – otrzymujemy krzesło idealnie dopasowane do naszych pośladków. Cały proces może być dość kosztowny, ale firma nie ukrywa, że celuje przede wszystkim w e-sportowców. Jeśli ten eksperyment się powiedzie, niewykluczone, że w przyszłości zobaczymy więcej indywidualnie personalizowanych produktów od IKEI.

  1. Oficjalna strona internetowa firmy IKEA