Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 1 września 2016, 15:35

autor: Góral

HTC Vive - prezentacja bezprzewodowego modelu w tym roku

Firmy Valve i Quark VR pracują nad bezprzewodową wersją HTC Vive. Urządzenie wykorzystywać ma specjalny gadżet podpinany do gogli oraz transmiter, który można schować w kieszeni.

Jedną z największych wad obecnie dostępnych gogli rzeczywistości wirtualnej jest okablowanie. Zarówno Oculus Rift, jak i HTC Vive wymagają podpięcia sprzętu pod komputer, co niestety wiąże się z przewodami ciągnącymi się po pokoju. Różni producenci zamierzają sobie poradzić z tym problemem w różny sposób. Firma AMD zapowiedziała w marcu bieżącego roku Sulon Q – w pełni samodzielne urządzenie łączące w jedno technologie VR i rzeczywistości rozszerzonej. Niedawno Intel ujawnił Project Alloy, również niepotrzebujący do działania komputera czy konsoli. Z kolei Valve postanowiło pójść w inną stronę.

Jak czytamy w serwisie ShackNews, właściciel Steama nawiązał współpracę z firmą Quark VR, by stworzyć bezprzewodową wersję HTC Vive. Prace trwają od kilku miesięcy i producenci są już blisko momentu, w którym będą mogli zaprezentować swoje rozwiązanie. To opierać ma się na wyprodukowaniu niewielkiego gadżetu podpinanego do gogli oraz transmitera, który można schować np. w kieszeni. System wykorzystywać będzie sieć Wi-Fi, co związane jest z dodatkowymi opóźnieniami w przesyłaniu danych, ale ponoć twórcy całkiem nieźle radzą sobie z tym problemem i jesienią doczekamy się prezentacji prototypu. Data premiery urządzenia nie jest znana.

HTC Vive za jakiś czas pożegna się z okablowaniem. - HTC Vive - prezentacja bezprzewodowego modelu w tym roku - wiadomość - 2016-09-01
HTC Vive za jakiś czas pożegna się z okablowaniem.
HTC Vive w skrócie:
  • gogle rzeczywistości wirtualnej;
  • zadebiutowały w kwietniu bieżącego roku;
  • kosztują niecałe 900 euro;
  • Valve i Quark VR pracują nad bezprzewodową wersją urządzenia.

HTC Vive oficjalnie zadebiutowało na początku kwietnia bieżącego roku. Sprzęt, choć bardzo drogi (899 euro), już przed premierą okazał się całkiem sporym sukcesem, gdyż w dziesięć minut po wystartowaniu z przedsprzedażą, rozeszło się 15 tysięcy egzemplarzy urządzenia.

Gogle wyposażone są w ekrany o łącznej rozdzielczości 2160x1200 pikseli i odświeżaniu 90 Hz. Ponadto sprzęt posiada wiele czujników, wspomaganych przez stacje śledzące ruchy. Zestaw uzupełniają dwa kontrolery. Należy jednak pamiętać, że samo posiadanie HTC Vive nie wystarcza do zabawy, gdyż potrzeba jeszcze komputera spełniającego minimalne wymagania sprzętowe (procesor Intel i5-4590, karta grafiki NVIDIA GeForce GTX 970 i 4 GB pamięci RAM).