Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 6 października 2015, 19:26

autor: Renox

HoloLens – edycja deweloperska warta 3 tysiące dolarów

Firma Microsoft ujawniła, że deweloperska edycja urządzenia do wyświetlania rzeczywistości rozszerzonej kosztować będzie 3 tysiące dolarów, czyli ponad 11 tysięcy złotych. HoloLens trafi do sprzedaży w pierwszym kwartale 2016 roku.

Deweloperska edycja HoloLens kosztować będzie 3000 dolarów. - HoloLens – deweloperska edycja sprzętu wyceniona została na 3 tysiące dolarów - wiadomość - 2015-10-06
Deweloperska edycja HoloLens kosztować będzie 3000 dolarów.

W styczniu bieżącego roku firma Microsoft ogłosiła, że zamierza dołożyć swoje trzy grosze do rynku najnowocześniejszych technologii odpowiedzialnych za generowanie rzeczywistości wirtualnej (czy raczej w tym przypadku – rozszerzonej), zapowiadając swoją autorską technologię holograficzną i przede wszystkim gogle HoloLens. Sprzęt ten, zwłaszcza po prezentacji w ramach tegorocznego E3, zrobił na wszystkich niemałe wrażenie. Wielu zaczęło się jednak zastanawiać, ile coś takiego może kosztować. Cóż, okazuje się, że sporo. Microsoft poinformował, że stosowny zestaw deweloperski HoloLens (razem z narzędziami programistycznymi do tworzenia aplikacji) kosztować będzie… 3 tysiące dolarów, czyli ponad 11 tysięcy złotych. Całość trafi do sprzedaży w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Uspokajając jednak poniektórych, powyższa informacja nie oznacza, że taka sama cena dotyczyć będzie także zwykłych użytkowników. Sugeruje ona jednak, że w najbliższym czasie z tego rodzaju nowatorskiej technologii w domowym zaciszu skorzystają najpewniej jedynie osoby wyposażone w pokaźną ilość gotówki.

Generowanie rzeczywistości rozszerzonej, a więc takiej, w ramach której na świat realny nałożony zostaje hologram wygenerowany przez komputer, to niewątpliwie niezwykle intrygujące doświadczenie, które być może w niedalekiej przyszłości będzie dostępne niemal dla każdego. Warto odnotować, że urządzenie Microsoftu wyposażone zostało w procesory GPU, CPU oraz HPU (układ obliczeniowy o nazwie Holographic Processing Unit), dzięki czemu pozostaje całkowicie samodzielne i nie potrzebuje zintegrowania z jakimkolwiek innym urządzeniem. HoloLens oferuje wysokiej jakości hologramy oraz ubsługuje dźwięk przestrzenny.