Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 9 lutego 2018, 14:36

GeForce GTX 2070/2080 - pierwsze plotki na temat nowych kart graficznych

W sieci pojawiły się pierwsze, niepotwierdzone informacje na temat kart GeForce GTX 2070 i 2080 - nowej generacji układów graficznych firmy Nvidia. Trzeba przyznać, że brzmią one bardzo ciekawie.

Po dzisiejszych informacjach o wynikach finansowych Nvidii pora na kolejne ciekawe doniesienia z obozu „zielonych”, choć tym razem mamy do czynienia z plotkami. Odnoszą się one do kolejnej generacji kart graficznych tego producenta, która może pojawić się szybciej, niż wielu z nas zakłada.

GeForce GTX 2070/2080 - pierwsze plotki na temat nowych kart graficznych - ilustracja #1

Serwis 3DCenter opublikował bowiem pogłoski, które mówią o rychłej premierze najnowszych kart graficznych o domniemanym oznaczeniu GTX 2070 oraz 2080. Wedle nieoficjalnych informacji, najnowsze układy zostaną wyposażone w zupełnie nieznany do tej pory rdzeń GA104 oznaczony kodową nazwą Ampere. Będzie on dedykowany układom z najwyższej półki, produkowanym z myślą o wymagających graczach. Co więcej, anonimowe źródła portalu, z którego pochodzą te informacje, twierdzą, że nowy rdzeń trafił już do produkcji, a premiera miałaby nastąpić w kwietniu tego roku. Oficjalna prezentacja zaplanowana jest z kolei na targi Game Developers Conference lub GPU Technology Conference - obydwa te wydarzenia odbędą się w marcu, poprzedzając rychłe udostępnienie nowych układów.

Wejście kart graficznych z rdzeniem Ampere na rynek ma być powiązane z wprowadzeniem rdzenia GP102 o kodowej nazwie Pascal do stadium EOL (end of life). Oznacza to, że zamówienia na technologię napędzającą najwydajniejsze karty na rynku - GeForce GTX 1080 Ti oraz Titan X/Xp - nie będą już realizowane. Nowe układy z GA104 miałyby zatem w sposób naturalny zastąpić te modele i wypełnić lukę w propozycjach z tzw. segmentu high-end.

To zaskakujące informacje, bowiem wielu spodziewało się, że nowa generacja kart graficznych zostanie oparta na architekturze Nvidia Volta, a konkretniej rdzeniu GV100. Do tej pory był on znany głównie z akceleratorów Nvidia Tesla stosowanych w zadaniach profesjonalnych, ale w grudniu pojawiła się najpotężniejsza na rynku karta Nvidia Titan V, która bazowała właśnie na tym rozwiązaniu. Wygląda jednak na to, że ten eksperyment nie zakończył się na tyle dużym sukcesem, by wprowadzić tę architekturę do masowej produkcji.

GeForce GTX 2070/2080 - pierwsze plotki na temat nowych kart graficznych - ilustracja #2

W kwestii wydajności GeForce GTX 2070 ma zaoferować mniej więcej takie możliwości, jakie aktualnie posiada GTX 1080 Ti; GTX 2080 będzie więc zapewne szybszy mniej więcej o 10-15%. Jeśli natomiast liczycie na jeszcze większą dawkę wydajności, to wedle nieoficjalnych informacji pod koniec 2018 roku (lub na początku 2019) na rynek trafi układ GeForce GTX 2080 Ti oparty na rdzeniu GA102, który zaoferuje nawet o 80% wyższą wydajność w stosunku do wspomnianego GTX 1080 Ti.

Warto pamiętać, że wszystkie te informacje nie znalazły jeszcze żadnego oficjalnego potwierdzenia - są to czyste plotki, ale jeżeli choć część z nich sprawdzi się w rzeczywistości, to wszystkich miłośników układów graficznych wypatrujących nowych propozycji Nvidii czekają naprawdę ciekawe miesiące.