Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 26 września 2020, 14:55

Epic Games, Spotify i inni łączą siły w walce z Apple

Firmy Epic Games, Spotify, Tile i inne utworzyły Coalition of App Fairness do walki z Apple. Organizacja ma promować zdrową konkurencję na rynku dystrybucji cyfrowej i zniesienie marży 30%.

Epic Games, Spotify i inni łączą siły w walce z Apple - ilustracja #1
Epic Games przekonał kolejne firmy do walki z Apple.

Jednego nie można odmówić Timowi Sweeneyowi – uparcie obstaje przy walce ze „szkodliwymi” praktykami rynku dystrybucji cyfrowej pokroju 30-procentowej marży pobieranej przez platformy. Najwyraźniej znalazł wielu sprzymierzeńców, o czym świadczy jego ostatnia inicjatywa. Epic Games wraz ze Spotify i innymi firmami ogłosiło powołanie Koalicji Uczciwości Aplikacji (Coalition of App Fairness, w skrócie CAF). „Niezależna organizacja non-profit” propaguje reformy i zarządzenia mające zapewnić wolność wyboru twórcom programów oraz uczciwą konkurencję na rynku. Członkowie grupy nie ukrywają, że ich głównym przeciwnikiem w tej walce jest spółka Apple.

Na stronie koalicji omówiono trzy główne zarzuty wobec Apple. Pierwszy z nich dotyczy monopolistycznych praktyk spółki, przejawiających się w – jak czytamy – narzucaniu ograniczeń producentom sprzętu, wymuszaniu sprzedawania aplikacji poprzez App Store, a nawet podkradaniu pomysłów konkurencji. W ten sposób miała zostać poszkodowana firma Tile. Apple utrudniło korzystanie z aplikacji konkurencyjnej spółki poprzez ograniczenie lub zachęcanie użytkowników do zablokowania jej dostępu do niezbędnych danych, mimo że samo korzysta z nich w ramach podobnej usługi (My Find).

Epic Games, Spotify i inni łączą siły w walce z Apple - ilustracja #2
Członkowie CAF mają Apple wiele do zarzucenia.

Pozostałe oskarżenia dotyczą ograniczenia opcji konsumentów (tj. zablokowania dostępu do usług Apple poza urządzeniami firmy) oraz – rzecz jasna – marży 30% w sklepie App Store. Ta ostatnia przyniosła spółce ponad 15 miliardów dolarów przychodu w 2019 roku (via CNBC). Jakie konkretnie działania podejmie CAF, by zmusić Apple do zmian zasad – nie podano. Na razie Epic Games ma na głowie pozew w związku z próbą ominięcia ograniczeń App Store (oraz sklepu Google Play), co wyraźnie zaszkodziło mobilnemu wydaniu Fortnite (aczkolwiek tytuł nadrobił straty z nawiązką na PC i konsolach).