Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 18 stycznia 2021, 17:52

autor: "Bartłomiej Sagan"

DuckDuckGo rośnie w siłę; pobito rekord popularności

Stawiająca na prywatność użytkownika wyszukiwarka internetowa DuckDuckGo pobiła niedawno rekord popularności. W szczytowym okresie przebiła barierę 100 milionów wyszukiwań na dobę.

DuckDuckGo została stworzona w 2010 roku jako alternatywa dla szeroko rozpowszechnionej wyszukiwarki Google. W założeniu stawia ona na maksymalną prywatność użytkownika. Ta zapewniana jest poprzez nieśledzenie historii szukanych haseł oraz brak profilowania internauty na podstawie tych danych. Dodatkowo firma nie przechowuje i nie udostępnia innym podmiotom informacji na temat użytkowników. Nic więc dziwnego, że 11 stycznia odnotowała rekord własnej popularności, kiedy to miłośnicy prywatności wprowadzili do wyszukiwarki łącznie ponad 102 miliony zapytań. Co więcej, średnia liczba wpisywanych dziennie haseł w 2020 roku wzrosła o 62% w stosunku do 2019 roku.

DuckDuckGo rośnie w siłę; pobito rekord popularności - ilustracja #1
Jeszcze rok temu te liczby były niemal o połowę mniejsze

Chociaż niektórzy przypisują ten skok popularności ostatnim aferom, jak chociażby przepływ informacji pomiędzy aplikacjami WhatsApp i Facebook, to powód może być nieco inny. Mianowicie jest to rosnąca świadomość społeczna na temat własnych danych oraz tego, co się z nimi dzieje później w sieci. Ludzie coraz częściej sięgają po środki, które zapewnią im anonimowość w Internecie oraz pozwolą uniknąć natrętnych, coraz częściej personalizowanych reklam.

Rozszerzenie DuckDuckGo można zainstalować między innymi w przeglądarkach Chrome, Firefox i Opera, a Vivaldi jest z wyszukiwarką zintegrowany. Ponadto twórcy udostępnili aplikację na urządzeniach mobilnych z systemami Android i iOS.

DuckDuckGo rośnie w siłę; pobito rekord popularności - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.