Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 17 października 2021, 13:15

Sony wymusiło zakończenie produkcji nieoficjalnych paneli do PS5

Firma dbrand otrzymała pismo od Sony, które wymusiło na niej zakończenie produkcji czarnych paneli do PS5 - Darkplates.

W SKRÓCIE:
  1. Sony wysłało pismo z żądaniem zaprzestania produkcji czarnych paneli do PS5.
  2. Firma dbrand wycofała je ze sprzedaży, chcąc uniknąć procesu sądowego.

dbrand, firma produkująca czarne panele do PlayStation 5, jakiś czas temu dosyć buńczucznie pisała, że jeśli Sony ma problem z tworzonymi przez nią produktami, to powinno ją pozwać. I tak właśnie się stało (prawie), przez co czarne panele do PS5 przestały być wytwarzane.

Gdy po raz pierwszy trafiły one do sprzedaży w lutym, na oficjalnej stronie dbrand widniała informacja, że firma, zajmująca się nieoficjalnymi akcesoriami do konsol, naprawiła jeden z największych błędów designerskich Sony (brak czarnej wersji PS5) i jeśli to nie podoba się Japończykom, to mają ją pozwać.

Nie minął nawet rok i życzenie dbrand zostało spełnione. Jak poinformowali m.in. na Reddicie, ich produkt Darkplates zniknął ze sprzedaży, gdyż skontaktował się z nimi prawnik reprezentujący Sony i nakazał zaprzestanie jego dystrybucji. W innym wypadku wystosowano by pozew sądowy o łamanie praw autorskich. Krewka do tej pory firma nie próbowała podjąć rękawicy i od razu wywiesiła białą flagę.

W udostępnionym piśmie przedsądowym możemy przeczytać m.in.:

dbrand oferuje panele przeznaczone dla PS5 (mowa o obu modelach), które replikują design stworzony przez Sony. Wszystkie produkty przyjmujące wygląd sprzętu naszych klientów, a które sprzedawane są bez licencji Sony, naruszają jego prawa autorskie.

Dzięki ogromnej popularności konsoli PS5 unikatowy design urządzenia, włączając w to panele boczne, jednoznacznie kojarzony jest z Sony.

Co ciekawe, japońska firma przyznaje, że aktualnie nie ma opatentowanego projektu konsoli, a aplikacja, która została złożona, jest dopiero rozpatrywana. Nie przeszkodziło to jednak zasugerować w delikatny sposób zaprzestania sprzedaży paneli. Jeśli więc komuś znudziła się biała wersja, musi czekać na oficjalnie licencjonowane produkty, które otrzymają błogosławieństwo Sony.

  1. Oficjalna strona dbrand
Sony wymusiło zakończenie produkcji nieoficjalnych paneli do PS5 - ilustracja #1

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.