Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 15 listopada 2019, 17:15

autor: Bebop

Brave - nowa przeglądarka dla ceniących prywatność

Przeglądarka Brave 1.0 to propozycja dla osób stawiających na ochronę swojej prywatności. Według twórców działa szybciej i oferuje więcej zabezpieczeń od niektórych konkurentów. Można ją pobrać za darmo na komputery i urządzenia mobilne.

Logo przeglądarki Brave. - Brave - nowa przeglądarka dla ceniących prywatność - wiadomość - 2019-11-15
Logo przeglądarki Brave.

Od wczoraj dostępna jest darmowa przeglądarka Brave 1.0, która stworzona została z myślą o użytkownikach ceniących prywatność. Prace nad programem trwały pięć lat i nie był to czas stracony. Już wersja beta pokazała, że zainteresowanie jest duże - przeszło 8,7 miliona osób postawiło na nowego konkurenta dla Google Chrome i Firefoksa.

Brave 1.0 dostępny jest dla systemów Windows 10, macOS, Linux, Android i iOS.

Priorytetem dla twórców przeglądarki było zapewnienie prywatności przez blokowanie reklam, żądań plików cookies od stron trzecich (by uniknąć śledzenia) oraz automatycznego uruchamiania filmów. Użytkownicy nie muszą więc od początku przystosowywać programu do swoich potrzeb, choć w razie czego bez problemu ograniczą zabezpieczenia. Służy do tego tzw. biała lista, do której można dodać np. Facebooka, by uniknąć problemów z ładowaniem strony. Oczywiście podobne opcje ma także konkurencja, jednak zwykle wymaga to zainstalowania dodatkowych wtyczek, które nie zawsze spełniają swoje role.

Ponadto Brave oferuje ciekawy system nagradzania użytkowników za oglądanie bezpiecznych reklam. Występują one głównie jako nieinwazyjne notyfikacje, a dane klienta nie wychodzą poza przeglądarkę. Za poświęcenie im chwili otrzymujemy tokeny, które następnie możemy w ramach uznania przekazać innej stronie (lub jej twórcom). Przeglądarka oferuje także dwa tryby prywatne. Pierwszy z nich działa podobnie jak u konkurencji. Żadne dane nie są w nim zapisywane w urządzeniu, ale nadal dostęp do nich ma przeglądana strona oraz administrator sieci. Inaczej wygląda to w przypadku trybu prywatnego wykorzystującego Tor (zwany też The Onion Router). Jest to system bezpieczniejszy, bo dane są w nim zaszyfrowane. Twórcy polecają jednak korzystanie z tego trybu tylko w ostateczności.

Brave - nowa przeglądarka dla ceniących prywatność - ilustracja #2

Brave, podobnie jak Opera, Vivaldi oraz nowy Microsoft Edge, bazuje na kodzie źródłowym przeglądarki Chromium dostępnym w systemie open-source. Na tle swoich konkurentów rzekomo wyróżnia się jednak sprawniejszym działaniem. Twórcy sugerują, że program ładuje strony szybciej od Mozilli oraz Google Chrome, a przy tym potrzebuje mniej pamięci.

Przeglądarkę możecie pobrać z oficjalnej strony, jak również z Google Play oraz App Store.

  1. Oficjalna strona przeglądarki Brave