Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 5 października 2022, 11:20

autor: Damian Miśta

Apple przegrało z UE; USB-C standardem

Parlament Unii Europejskiej uchwalił ustawę, która ma na celu ujednolicić standard okablowania dla ładowarek. Apple się temu sprzeciwiało, ale będzie musiało się dostosować do nowego prawa.

Źrodło fot. Lucian Alexe/Unsplash.
i

Unia Europejska od września 2021 r. próbuje uczynić gniazdo USB-C głównym rozwiązaniem dla małych i średnich urządzeń przenośnych. W czerwcu 2022 r. Parlament uzgodnił odpowiedni projekt, a teraz został on zatwierdzony – mimo sprzeciwów firmy Apple, która nie ma teraz wyjścia.

Apple ma kłopot

602 posłów Parlamentu Europejskiego zagłosowało we wtorek za zmuszeniem Apple (stosującym złącze Lightning) i innych producentów, jak Samsung czy Huawei, do wykorzystywania portu USB-C w sprzęcie elektronicznym sprzedawanym na terenie Unii Europejskiej. Odnotowano 13 głosów „na nie”, a 8 posłów wstrzymało się od głosu. Przepis może wejść w życie już na początku 2023 r. Producenci smartfonów i tabletów mają czas na przygotowanie się do jesieni 2024 r., a w przypadku laptopów ten okres potrwa do 2026 r.

Apple przegrało z UE; USB-C standardem - ilustracja #1
Takie ładowarki wkrótce będą jedyną opcją. Źródło:Unsplash/Homemade Media.

Pod pojęciem „małych i średnich” urządzeń elektronicznych kryją się produkty, takie jak:

  • telefony, tablety, czytniki elektroniczne,
  • aparaty cyfrowe,
  • klawiatury, myszki,
  • przenośne urządzenia nawigacyjne,
  • przenośne konsole do gier,
  • słuchawki, zestawy słuchawkowe, mikrofony i głośniki.

Ceny smartfonów z USB-C sprawdzisz tutaj

Nie jest to jedyna zmiana. Konsumenci będą mogli wybrać, czy chcą otrzymać z produktem dołączoną ładowarkę w zestawie. W przyszłości planowane są nowe postanowienia odnośnie do bezprzewodowych rozwiązań ładowania elektroniki.

Stanowisko Apple i UE

W przeszłości Apple twierdziło, że ustawa utrudni wprowadzanie innowacji i spowoduje powstanie dużej ilości elektrośmieci. Wydaje się jednak, że gigant z Cupertino nie będzie ryzykował ewentualnych sankcji i ugnie się pod presją Parlamentu Europejskiego. Poza tym iPady Pro i laptopy spod znaku nadgryzionego jabłka już teraz wyposażone są w porty USB-C do ładowania.

Apple przegrało z UE; USB-C standardem - ilustracja #2
Źródło:Unsplash/Steve Johnson.

Z kolei Unia Europejska oszacowała (w czerwcu), że dzięki jej działaniom ilość elektronicznych odpadów zmaleje o 11 tysięcy ton. Ponadto obywatele zaoszczędzą ok. 250 milionów euro (ok. 1,2 mld złotych) rocznie z powodu braku konieczności zakupu osobnej ładowarki do innego urządzenia w wyniku odmiennych standardów. Wspólnota Europejska w 2019 r. ustaliła, że 84% konsumentów doświadczyło problemów z powodu stosowania różnych technologii ładowarek.

  1. Oficjalny portal Unii Europejskiej
  2. Oficjalna strona internetowa Apple
Apple przegrało z UE; USB-C standardem - ilustracja #3

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTubetvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów i usług, których oferty prezentowane są powyżej.

Damian Miśta

Damian Miśta

Pisał tu i ówdzie hobbystycznie od młodych lat. Był krótko na kierunku dziennikarskim, gdzie zainteresował się psychologią, którą aktualnie studiuje. Mimo tego planów znacznie nie zmienił i zaczął działać na GRY-Online w lipcu 2022 roku. Najlepiej czuje się w tematach technologicznych, chociaż gry i filmy nie kryją przed nim tajemnic. Spędził niezliczoną ilość godzin przemierzając Khorinis, a serię o przygodach Indiany Jonesie zna na pamięć. Czytał również od deski do deski czasopisma branżowe. Poza tym majsterkuje lub wybiera się w podróż do minionych epok.

więcej