Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 7 sierpnia 2020, 15:48

autor: Entelarmer

Apple potwierdza: Stadia i xCloud nie trafią na iOS

Firma Apple potwierdziła to, czego spodziewaliśmy się od dawna. Usługi strumieniowania gier pokroju Google Stadii oraz Project xCloud są sprzeczne z regulaminem App Store. Innymi słowy, żadnej z nich nie zobaczymy na urządzeniach z systemem iOS.

Apple potwierdza: Stadia i xCloud nie trafią na iOS - ilustracja #1
Apple nie chce de facto sklepów z grami w ramach własnego App Store.

O usługach strumieniowania gier nie mówi się ostatnio zbyt często. Zmieniło się to wraz z niedawnym potwierdzeniem daty premiery Project xCloud, ale – na nieszczęście dla Microsoftu – przypomniało o pewnej kłopotliwej kwestii. Firma Apple potwierdziła, że nie pozwoli na dystrybucję platform streamingowych pokroju Project xCloud i Google Stadii w swoim sklepie.

Ogłoszenie dla serwisu Bussiness Insider nie zaskoczyło nikogo. Stadia i GeForce Now nigdy nie pojawiły się w sklepie Apple, mimo że są od dawna dostępne na urządzeniach z systemem Android. Owszem, Stadia formalnie jest obecna w App Store, ale bez możliwości grania. Wszystko rozbiło się o kwestię dostępu do wielu aplikacji. Apple ściśle kontroluje, które programy trafiają do firmowego sklepu, co swego czasu krytykował Gabe Newell. Tymczasem usługi streamingowe dają dostęp do bogatej, stale powiększanej kolekcji gier. Firma nie ma możliwości sprawdzania każdego z tych tytułów z osobna, jako że w praktyce nie pojawiają się one w sklepie jako nowe pozycje.

Apple potwierdza: Stadia i xCloud nie trafią na iOS - ilustracja #2
Microsoft nie rezygnuje z wprowadzenia swojej usługi na urządzenia Apple.

Złośliwi mogliby wskazać, że ubocznym efektem takiego „skrytego” dodawania nowych aplikacji de facto z pominięciem App Store jest uniemożliwienie Apple pobrania marży 30% od programów. Pomijając cynizm, decyzję firmy krytycznie skomentował Microsoft (via The Verge). Gigant z Redmond zapewnił też, że będzie szukał sposobu, by Project xCloud ostatecznie trafił na iOS-a.

Apple jest jedyną platformą do ogólnego użytku, która uniemożliwia konsumentom korzystanie z gier w chmurze i subskrypcji pokroju Xbox Game Pass. Konsekwentnie i nierówno traktuje aplikacje do gier, stosując łagodniejsze zasady dla aplikacji niezwiązanych z nimi, nawet jeśli uwzględniają one interaktywne treści. Wszystkie produkcje dostępne w ramach Xbox Game Pass są oceniane pod względem zawartości przez niezależne branżowe organizacje ratingowe, takie jak ESRB i ich lokalne odpowiedniki. Jesteśmy zdeterminowani wprowadzić granie w chmurze z Xbox Game Pass Ultimate na platformę iOS. Uważamy, że klient powinien znajdować się w centrum doświadczenia gier, a gracze mówią nam, że chcą grać, łączyć się i dzielić tym w dowolnym miejscu, niezależnie od tego, gdzie się znajdują. Zgadzamy się z tym.