Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 31 stycznia 2021, 10:22

autor: Jan "JanKasprzak" Kasprzak

Aplikacje na iPhone będą pytały, czy mogą Cię śledzić

Firma Apple wprowadzi wkrótce funkcję App Tracking Transparency w iPhone’ach i iPadach. Aplikacje będą pytać użytkowników o pozwolenie na gromadzenie i wykorzystywanie danych.

28 stycznia obchodziliśmy Dzień Ochrony Danych Osobowych. Z tej okazji odbyła się w Brukseli konferencja Computers, Privacy and Data Protection, podczas której przemawiał CEO Apple Tim Cook. Wspominał zarówno o dotychczasowych działaniach firmy, jak i przyszłych krokach mających na celu zwiększenie prywatności użytkownika. Wcześniej Apple ogłosiło plany uruchomienia App Tracking Transparency.

O wprowadzeniu nowej funkcji w iPhone’ach i iPadach mówiło się już od ubiegłego roku. Jednak włodarze Apple postanowili dać więcej czasu deweloperom, aby mogli przygotować się na nadchodzące zmiany. Ostatecznie App Tracking Transparency ma pojawić się wczesną wiosną. Po zaimplementowaniu niniejszej funkcji użytkownicy będą pytani o to, czy wyrażają zgodę na śledzenie aktywności w aplikacjach i na witrynach internetowych. Ponadto deweloperzy będą musieli poinformować o powodach, dla których poszczególne dane są gromadzone, oraz o tym, w jaki sposób są wykorzystywane.

Warto dodać, że już teraz mamy dostęp do szczegółowych ustawień prywatności w iPhone’ach i iPadach, jednak nie każdy o tym wie. Wraz z wiosenną aktualizacją opcje będą bardziej przejrzyste i przyjazne nawet dla laików. Za złamanie nowych wytycznych przez dewelopera grozi nawet usunięcie aplikacji z App Store.

Politykę prywatności Apple skrytykował Facebook. Zdaniem zespołu Marka Zuckerberga będzie to cios wymierzony w małe firmy, które pragną dotrzeć do jak największej liczby klientów. Niebawem przekonamy się, jak nowa opcja sprawdzi się w praktyce.

Aplikacje na iPhone będą pytały, czy mogą Cię śledzić - ilustracja #1
Apple zapowiedziało zmiany w ustawieniach prywatności, które wejdą w życie wiosną tego roku.

Apple zwraca szczególną uwagę na bezpieczeństwo. Od grudnia użytkownicy App Store mogą sprawdzić, jak aplikacje wykorzystują dane. Z tymi informacjami powinien zapoznać się każdy, a w szczególności osoby korzystające na co dzień z popularnych komunikatorów.

System iOS 14 wprowadził również bardzo przydatny detal. Zielona kropka w prawym górnym rogu ekranu informuje nas, że aplikacja wykorzystuje aparat smartfona. Barwa pomarańczowa oznacza, że korzysta z mikrofonu. Apple stopniowo zwiększa prywatność użytkowników, oferując coraz to nowsze udogodnienia. Dlatego warto na bieżąco pobierać aktualizacje i podążać za kolejnymi nowinkami.

Aktualizacja dodająca funkcję App Tracking Transparency pojawi się na urządzeniach opartych na systemach operacyjnych iOS 14, iPadOS14 i tvOS 14.

Aplikacje na iPhone będą pytały, czy mogą Cię śledzić - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.