Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 5 maja 2020, 12:09

autor: Smoczy

AMD vs Intel - R3 3100 może być najlepszym tanim procesorem

Intel Core i3 10100 vs AMD Ryzen 3 3100. Który z nich jest najlepszym, tanim procesorem? Opublikowane w sieci benchmarki zwiastują przewagę czerwonych.

AMD vs Intel - R3 3100 może być najlepszym tanim procesorem - ilustracja #1
Tani procesor od Intela czy AMD? (Fot. Igorslab).

AMD radzi sobie coraz lepiej na rynku procesorów premium, strącając Intela z pozycji lidera. Sytuacja może być podobna w segmencie tanich jednostek. Budżetowe urządzenia nowej generacji doczekały się wstępnych benchmarków, dzięki którym możemy określić, jakie CPU będzie najlepsze w tej półce cenowej.

Intel Core i3 10100 i AMD Ryzen 3 3100 - wyniki testów tych procesorów pojawiły się na Twitterze, we wpisie użytkownika @TUM_APISAK. Przeprowadzone benchmarki to 3DMark Fire Strike oraz 3DMark Time Spy.

Pierwszy z przeprowadzonych testów (Fire Strike) wskazał wyniki punktowe w okolicach 16-17 tysięcy (bardzo do siebie zbliżone). Drugi benchmark utwierdził nas jedynie w przekonaniu, że procesory są bardzo podobne wydajnościowo - wyniki wahały się w okolicach 7 tysięcy punktów.

AMD vs Intel - R3 3100 może być najlepszym tanim procesorem - ilustracja #2
Procesory pod względem wydajności stoją praktycznie na równi

Produkt Intela pracuje na domyślnym zegarze 3.6 GHz z możliwością podbicia do 4.3 GHz, osiągając w ten sposób wyższe taktowanie niż propozycja czerwonych. Ryzen z 3.6 GHz może skoczyć jedynie do 3.9 GHz. Jednak czy jest to znacząca różnica? A przede wszystkim, czy jest warta dopłaty?

Intel Core i3 10100 ma kosztować 122 dolary (ok. 511 zł bez podatku VAT), natomiast procesor AMD jest tańszy i jego cena opiewa na 99 dolarów (ok. 420 zł bez podatku VAT). Warto zaznaczyć, że dużą rolę odgrywa tutaj także kwestia płyty głównej. Produkt AMD możemy zamontować na starszej płycie z socketem AM4, a CPU Intela na płytach z nową podstawką LGA 1200. Bilans w tym wypadku wskazuje na to, że lepszym wyborem jest procesor AMD. Pamiętajmy jednak, że dokładniejsze testy pojawią się w sieci, dopiero gdy procesor Intela będzie ogólnodostępny. Wtedy rozwieją się wszelkie wątpliwości.

  1. Oficjalna strona Intel
  2. Oficjalna strona AMD