Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 2 maja 2020, 11:32

autor: Adrian Werner

AMD deklasuje Intela w wielu największych sklepach

Prezes AMD pochwaliła się, że w wielu najważniejszych sklepach już ponad 50% procesorów premium stanowią produkty jej firmy. Według danych The European Hardware Association komputerowi entuzjaści również preferują producenta Ryzenów.

AMD deklasuje Intela w wielu największych sklepach - ilustracja #1
AMD radzi sobie coraz lepiej na rynku procesorów.

Szefostwo firmy AMD ma powody do zadowolenia. Jej prezes, dr Lisa Su, pochwaliła się, że produkty z rodziny Ryzen stanowią obecnie ponad 50% wszystkich procesorów kategorii premium sprzedawanych w wielu najważniejszych sieciowych sklepach.

Nie są to tylko czcze przechwałki. Serwis Wccftech przejrzał listy bestsellerów wielu sklepów i doszedł do podobnych wniosków, co Lisa Su. W niemieckim sklepie Mind Factory w marcu produkty AMD odpowiadały za 88% sprzedanych egzemplarzy i 84% przychodów w kategorii procesorów. Na razie nie podano wyników za cały kwiecień, ale mogą być one jeszcze wyższe, gdyż w ostatnim tygodniu ubiegłego miesiąca na procesory AMD przypadło 89% sprzedanych egzemplarzy i 85% przychodów.

AMD deklasuje Intela w wielu największych sklepach - ilustracja #2
AMD dominuje również w amerykańskim Amazonie.

Ponadto wśród dziesięciu najlepiej sprzedających się procesorów w amerykańskim oddziale Amazonu aż osiem stanowią różne produkty AMD. Liderem jest Ryzen 5 3600 6-Core, a pierwszą pozycję z logo firmy Intel można znaleźć dopiero na piątym miejscu. Co więcej, zdarzają się tygodnie, gdy w top 10 nie ma żadnego produktu Intela.

Te trendy potwierdza również analiza CPU Benchmarks, czyli firmy tworzącej testy wydajności. Według stanu na 1 maja wśród pecetów używających benchmarków tego dewelopera nadal dominują procesory Intela, ale różnica jest coraz mniejsza. Z procesorów AMD korzysta obecnie 33,9% użytkowników, podczas gdy rok temu było to 23,1%. Ostatnio obie firmy były bliskie zrównania się na początku 2006 roku i powtórka tej sytuacji byłaby wielkim zwycięstwem dla producenta Ryzenów.

AMD deklasuje Intela w wielu największych sklepach - ilustracja #3
Wśród użytkowników aplikacji firmy CPU Benchmarks AMD od dwóch lat systematycznie zmniejsza dystans do Intela.

Warto także dodać, że według analiz grupy The European Hardware Association, zrzeszającej największe media technologiczne Europy, wśród komputerowych entuzjastów aż 60% preferuje procesory AMD. Co jednak ciekawe, zdecydowana większość z nich woli karty graficzne firmy Nvidia.

  1. Oficjalna strona AMD
  2. Oficjalna strona firmy Intel

Ostatnia aktualizacja: 2020-05-02

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.