Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 30 czerwca 2020, 20:23

Aktualizacja Windows 10 poprawia wydajność niektórych komputerów w grach

Majowa aktualizacja Windowsa 10, która wciąż nie została udostępniona wszystkim użytkownikom systemu, posiada nową funkcję. W teorii zapewni ona nawet ok. dziesięcioprocentowy wzrost wydajności komputera w niektórych grach.

Aktualizacja Windows 10 poprawia wydajność niektórych komputerów w grach - ilustracja #1

Duża majowa aktualizacja Windowsa 10, oznaczona numerem 2004, wciąż nie trafiła jeszcze do większości użytkowników systemu. Powodem tej decyzji są wykryte w niej liczne błędy oraz problemy wpływające na działanie niektórych komputerów. Jedną z wprowadzanych przez nią nowych funkcjonalności okienek będzie opcja o nazwie GPU scheduling, która znana jest też pod nazwą HAGS. Po jej włączeniu w konfiguracji graficznej Windowsa 10, GPU przejmuje kontrolę nad zarządzeniem pamięcią systemu, co zwalnia z dodatkowej pracy procesor. Potencjalnie prowadzić może do wzrostu wydajności peceta w wybranych grach.

O jak dużych zyskach możemy mówić? Jeżeli wierzyć źródłom, teoretycznie zamkną się one w granicach od kilku do nawet dziesięciu procent, w zależności od gry i tego, w jakim stopniu polega ona na mocy CPU. Warto jednak dodać, że według wstępnego testu przeprowadzonego przez serwis Tom's Hardware, który sprawdził całą gamę szybkich procesorów Intela i AMD, a także kart graficznych Nvidii, zyski wydajności, w grach takich jak Forza Horizon 4, Red Dead Redemption 2, Metro Exodus czy Borderlands 3 są niezauważalne. Być może nowa funkcja Windowsa pomoże więc laptopom oraz starszym systemom z mniej wydajnymi podzespołami.

Firmy Nvidia i AMD opublikowały już nowe wersje sterowników, które wspierają GPU scheduling.

  1. GeForce Game Ready driver, 451.48 – sterowniki Nvidii z obsługą HAGS
  2. Adrenalin 2020 Edition 20.5.1 Optional – sterowniki AMD z obsługą HAGS (wersja beta, na razie opcja tylko dla kart Radeon z serii RX 5600 oraz RX 5700).

Gdy Microsoft upora się już z dystrybucją majowej aktualizacji i naprawi kryjące się w niej błędy, a producenci GPU dopracują swoje drivery, w sieci powinny pojawić się bardziej dokładne testy sprawdzające nową funkcję w działaniu, na różnych komputerach i grach, biorąc pod uwagę także słabsze pecety.

Jeżeli posiadamy zainstalowaną aktualizację 2004, HAGS znajdziemy wchodząc w Menu start, a stamtąd przechodząc w Ustawienia i zakładkę Ekran oraz Ustawienia grafiki. W polskiej wersji systemu nowa funkcja nosi nazwę – Planowanie przyspieszanego sprzętowo procesora GPU. Jest ona domyślnie wyłączona. Jej aktywacja nastąpi po restarcie komputera.

Aktualizacja Windows 10 poprawia wydajność niektórych komputerów w grach - ilustracja #2

  1. Microsoft - strona oficjalna