Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 5 listopada 2019, 13:53

autor: qjin

Adobe Photoshop debiutuje na iPadach. Jest darmowy okres próbny

Dzisiaj odbyła się premiera edytora grafiki Adobe Photoshop na iPadach działających pod kontrolą systemu operacyjnego iPadOS 13.1. Aplikacja jest dostępna do pobrania w sklepie Apple’a, a przez pierwszy miesiąc można korzystać z niej za darmo.

Adobe Photoshop stał się rzeczywistością dla użytkowników iPadów - Adobe Photoshop debiutuje na iPadach. Jest darmowy okres próbny - wiadomość - 2019-11-05
Adobe Photoshop stał się rzeczywistością dla użytkowników iPadów

Doczekaliśmy się wreszcie udostępnienia popularnego programu graficznego Adobe Photoshop na iPadach. Przez 30 dni można używać go w ramach okresu próbnego. Subskrybenci Adobe Creative Cloud (CC) mogą korzystać z mobilnej aplikacji bez dodatkowych opłat, a pozostali użytkownicy będą musieli uiszczać potem comiesięczną opłatę w wysokości 47,99 zł. Nie jest to mała kwota, bo za niespełna 100 zł (jednorazowo) można mieć dostęp do Affinity Photo. Oprogramowanie Adobe przeznaczone jest wyłącznie dla tabletów Apple’a opartych na systemie operacyjnym iPadOS 13.1 lub nowszym. Użytkownicy iPhone’ów muszą obejść się smakiem. Pełną listę kompatybilnych iPadów zamieściliśmy poniżej.

Urządzenia kompatybilne z mobilnym Adobe Photoshop

  • iPad Pro (modele Wi-Fi oraz Wi-Fi i Cellular)
  • iPad Pro (12,9 cala) i iPad Pro drugiej generacji
  • iPad Pro (10,5 cala)
  • iPad Pro (9,7 cala)
  • iPad piątej generacji
  • iPad Mini 4
  • iPad Air 2
  • Rysiki Apple Pencil pierwszej i drugiej generacji

Adobe Photoshop na iPadach obsługuje tylko wybrane, zdaniem producenta najczęściej używane narzędzia desktopowej wersji. Otrzymaliśmy więc na starcie wyraźnie okrojone wydanie z takimi funkcjami, jak komponowanie, działanie na warstwach czy podstawowe retuszowanie. Ale bez obaw – firma zapowiedziała, że edytor grafiki będzie stopniowo rozwijany w przyszłych aktualizacjach, które powinny rozszerzyć możliwości narzędzi do maskowania, poprawiania krawędzi i inteligentnego zaznaczania obiektów. W planach jest przygotowanie łatwiejszego dostępu do czcionek i pędzli. Interfejs jest kontekstowy, a jego rozmiar został odpowiednio zwiększony, by dotykowa obsługa, w tym rysikiem, była odpowiednio wygodna.

Adobe Photoshop dla iPada nie oferuje jeszcze tylu funkcji, co desktopowy odpowiednik tego potężnego programu do edycji i tworzenia grafiki. - Adobe Photoshop debiutuje na iPadach. Jest darmowy okres próbny - wiadomość - 2019-11-05
Adobe Photoshop dla iPada nie oferuje jeszcze tylu funkcji, co desktopowy odpowiednik tego potężnego programu do edycji i tworzenia grafiki.

Ponadto aplikacja obsługuje w pełni format plików PSD. Nie ma problemu z przenoszeniem ich do chmury i wysyłania z komputera osobistego na iPada lub na odwrót. Nawet aktualizacje pomiędzy urządzeniami mogą synchronizować się automatycznie. Jak tylko oprogramowanie w wersji mobilnej zostanie odpowiednio rozbudowane, to część grafików z pewnością doceni możliwość płynnego przechodzenia pomiędzy jednym a drugim urządzeniem.

Adobe Photoshop jest dostępny na iPadach w czterech wersjach językowych: angielskiej, francuskiej, niemieckiej i japońskiej. Niestety, zabrakło polskiego tłumaczenia, które jest wspierane przez desktopową wersję oprogramowania.