Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPS3
Okładka Yakuza 4 (PS3)
OkładkaYakuza 4 (PS3)

Yakuza 4 PS3

Yakuza 4 jest piątą odsłoną popularnego cyklu gier akcji, za której powstanie odpowiada ekipa deweloperska studia Amusement Vision. Fabuła kontynuuje historię Kazumy Kiryu, byłego członka tytułowej organizacji mafijnej.

Akcji | TPP | gangsterskie | beat 'em up | tytuły ekskluzywne PlayStation

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Yakuza 4 Premiera PS3

18marca2010

pudełko PL

18marca2011

producent: Amusement Vision wydawca: SEGA wydawca PL: CD Projekt S.A. Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Gry podobne do Yakuza 4

Grand Theft Auto IV

Saints Row 2

Mafia II

Yakuza 4 to czwarta już odsłona cyklu, w którym poznajemy tajemnice tytułowej japońskiej mafii. Produkcja została opracowana przez studio Amusement Vision i podobnie jak poprzedniczki oferuje nie tylko sporo akcji, ale także niezwykły klimat z jakiego słynie Kraj Kwitnącej Wiśni.

W Yakuza 4 po raz kolejny wcielamy się w Kazumę Kiryu i bierzemy udział w walce o władzę w dystrykcie Kamurocho. Tym razem protagonista znany z trzech poprzednich odsłon serii nie jest jednak jedynym bohaterem dzieła. Tych można się bowiem doliczyć aż czterech: wspomnianego Kiryu uzupełnia były bezdomny Shun Akiyama, zabójca Yakuzy Taiga Saejima oraz detektyw Masayoshi Tanimura. W trakcie rozgrywki poznajemy losy każdego z nich z osobna. Ich historie regularnie się przy tym przeplatają, doprowadzając bardzo często do umiejętnie wyreżyserowanych sytuacji. W piątym, finalnym rozdziale opowieści gracz kontroluje całą czwórkę, płynnie przełączając się pomiędzy postaciami. Poznaje wówczas także ostateczne rozstrzygnięcie głównego wątku fabularnego.

W Yakuza 4 otrzymaliśmy szansę zwiedzenia znacznie większego i bardziej szczegółowego świata gry. Autorzy rozbudowali dystrykt Kamurocho, stawiając na jego terenie m.in. nowe kluby i sklepy. Do użytku graczy oddali również dachy budynków, lokacje ukryte pod powierzchnią dzielnicy (podziemne parkingi, kanały, podejrzane meliny), a także Rojiurę, obszar umieszczony na tyłach Kamurocho. W grze nie zabrakło także wielu nowych mini-gier zwiększających żywotność produkcji, w tym tenisa stołowego, karaoke, pachinko, hanafudy, a także wędkowania.

Równie ważnym elementem Yakuzy 4, co eksploracja wirtualnego świata gry i prowadzenie rozmów, jest walka. W „czwórce” autorzy pokusili się o usprawnienie tego elementu, a także – co wynika przede wszystkim z obecności czterech bohaterów – rozbudowanie go o trzy nowe style (po jednym dla każdej nowej postaci). Dzięki temu zabiegowi uliczne bitwy nabrały smaku, cechując się większą liczbą ciosów, a także koniecznością dobierania taktyki walki do umiejętności bohaterów. Wraz z kolejnymi wygranymi pojedynkami rośnie także poziom doświadczenia bohaterów.

Yakuza 4 to także usprawniona oprawa audio-wizualna. Twórcy nie tylko podbili jakość tekstur, ale również usprawnili wygląd modeli postaci. Do stworzenia bardzo szczegółowych twarzy wykorzystali dla przykładu zaawansowaną technologię firmy Cyberware, skanujące daną powierzchnię w 3D. Całość uzupełnia system odpowiedzialny za dynamicznie zmieniające się warunki atmosferyczne.

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 BD

Ocena użytkowników: 9,4 / 10 na podstawie 625 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9.2 / 10 na podstawie 21 głosów czytelników.

Yakuza 4 cena w dniu premiery: 219,99 PLN

Klasyfikacja PEGI Yakuza 4

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy. Gra, która zachęca do uprawiania hazardu lub go uczy.