Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikWyścigiPC
Okładka Xpand Rally (PC)

Xpand Rally PC

Rajdy samochodowe klasy WRCeXpanded. To ekstremalne i bardzo widowiskowe zmagania, ponieważ nie obowiązują tu żadne ograniczenia dotyczące mocy samochodów oraz różnych modyfikacji podnoszących ich możliwości.

Wyścigi | samochodowe | multiplayer | polskie | rajdy

PC Windows
Okładka Xpand Rally (PC)

producent: Techland

wydawca: Techland

wydawca PL: Techland

Strona oficjalna

Polskie napisy i dialogiPolskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

24września2004

24września2004

pudełko PL

Xpand Rally jako gra rajdowa, która wedle słów swych autorów, łączy najlepsze cechy rajdów z cyklu WRC oraz zawodów z cyklu Rally Cross dostarczając graczowi unikalnych doznań i możliwości.

Gra oferuje kilka trybów rozgrywki pojedynczej wychodząc na przeciw fanom tradycyjnego WRC oraz tym, którzy pasjonują się wyścigami Rally Cross. Możliwy jest udział zarówno w próbach czasowych, jak i bezpośrednia walka z kilkoma przeciwnikami. Gracz może uczestniczyć w pojedynczych wyścigach oraz w cyklu wyścigów. Ponadto możliwa jest gra sieciowa w kilku różnych wariantach, do 8 graczy w grze przez Internet i w sieci lokalnej.

Xpand Rally dostarcza graczom jeszcze jeden ważny element - rozbudowaną warstwę ekonomiczną. Posiadając możliwość tunowania samochodów trzeba pamiętać o konieczności dokonywania niezbędnych napraw. Startując w kolejnych wyścigach, gracz dysponuje ograniczonym budżetem, przez co rozbudowa samochodów i niezbędne remonty wymagają decyzji mogących mieć wpływ na końcowy sukces. Rozbudowa pojazdu zgodna z przyjętą przez gracza strategią, ograniczana jest zarówno przez bezpośrednie wygrane jak i technikę jazdy, dzięki której można zaoszczędzić na remontach pojazdu.

Dzięki możliwościom tuningowania samochodów oraz indywidualnego zestrajania ich układów przed każdym wyścigiem, każdy z graczy może „pogrzebać” przy swojej maszynie i wykrzesać z niej dodatkowe kilka koni mechanicznych, zdecydować o rodzaju zawieszenia, wyważyć działanie układu hamulcowego, dobrać przełożenia skrzyni biegów czy precyzyjnie ustawić działanie przekładni kierowniczej.

Ważną cechą gry samochodowej jest zastosowany fizyczny model zachowania pojazdu. W Xpand Rally prowadzenie samochodu zależne jest nie tylko od ustawień wszystkich jego układów i stanu zużycia poszczególnych podzespołów, ale również od rodzaju nawierzchni i warunków pogodowych, dając graczowi wrażenie realizmu a jednocześnie przyjemność z jazdy.

Otoczenie tras w Xpand Rally zbudowane jest w oparciu o rozbudowane mechanizmy fizyki gry, co sprawia ze jest ono w pełni interaktywne dla gracza. W połączeniu z płynnymi zmianami pogody i pór dnia wpływającymi na charakterystykę tras oraz na zachowanie samochodu gra dostarczała będzie zupełnie nowych doznań.

Xpand Rally wykorzystuje zaawansowany engine graficzny generujący fotorealistyczną grafikę. Tekstury o fotograficznej jakości, otoczenie tras oddane z dbałością o najmniejsze szczegóły, modele samochodów do złudzenia przypominające rzeczywiste pojazdy, nowoczesny model oświetlenia, nowatorskie podejście do wizualizacji efektów pogodowych i pór dnia oraz nowoczesny engine graficzny pozwalający jak nigdy dotąd wyświetlać rozległe przestrzenie sprawią, że gracz czuje się jakby znalazł się na prawdziwym rajdzie.

Nie bez znaczenia jest również udostępnienie wraz z grą pełnego zestawu narzędzi edycyjnych, w skład którego wejdą znany już edytor ChromEd oraz 3daExporter. Dzięki tym narzędziom możliwe jest tworzenie od podstaw oraz modyfikowanie dostępnych tras, tworzenie nowych modeli samochodów a nawet tworzenie własnych modów do gry.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna     Liczba graczy: 1 - 8  

Nośnik: 2 CD

Ocena czytelników: 8,5 / 10 na podstawie 1319 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 69,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Xpand Rally

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Wymagania sprzętowe Xpand Rally

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium III 1.3 GHz
  • 512 MB RAM
  • karta grafiki 64MB (GeForce 3 lub lepsza)
  • 1.3 GB HDD
Xpand Rally - recenzja gry
Xpand Rally - recenzja gry

Recenzja 18 października 2004, 11:45

Pokonywanie kolejnych rajdów w trybie symulacji to nie lada wyczyn. Teoretycznie, bardzo trudno jest wygrać odcinek, który widzimy na oczy po raz pierwszy. Pamiętajmy jednak, iż komputerowy przeciwnik także popełnia błędy i nie jesteśmy zmuszani przez twórców do jazdy idealnej. Co więcej, powinniśmy podczas wyścigów wykazywać się sprytem i co bardzo ważne – słuchać pilota. Z jednej strony, potrafi on swoimi komentarzami pomóc nam uzyskać cenne sekundy, warto jednak dorzucić do jego wypowiedzi trochę własnej inicjatywy. Np. na trasach w Kenii, gdzie na poboczach, aż roi się od kamieni, często słyszymy: „nie ciąć”. Jeżeli jednak wiemy, w jakich miejscach są owe przeszkody i którędy można je wyminąć, to przy odpowiedniej wprawie możemy przejechać choćby dwa zakręty z prędkością maksymalną (tnąc je poboczem), gdy w tym samym czasie komputerowy kierowca pokona je ze wskazówką licznika na 40 kresce (km/h). Efekt – zyskanie co najmniej 7 sekund, rajd prawdopodobnie wygrany. Aby jednak osiągać dobre wyniki, niejednokrotnie poszczególne odcinki przyjdzie nam przebyć kilkanaście razy pod rząd. Ale czy ktoś mówił, że będzie łatwo?