Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePSV
Okładka XCOM: Enemy Unknown Plus (PSV)
OkładkaXCOM: Enemy Unknown Plus (PSV)

XCOM: Enemy Unknown Plus PSV

Rozszerzona wersja taktycznej strategii turowej XCOM: Enemy Unknown studia Firaxis Games, stanowiącej restart kultowej serii firmy Microprose z lat 90. ubiegłego wieku.

Strategiczne | science fiction | turowe | widok izometryczny | taktyczne | tytuły ekskluzywne PlayStation

Kolekcja gier
Obserwuj grę

XCOM: Enemy Unknown Plus Premiera PSV

22marca2016

PSN

22marca2016

producent: Firaxis Games wydawca: 2K Games Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Gry podobne do XCOM: Enemy Unknown Plus

Frozen Synapse: Prime

Space Hulk

Dynasty Warriors: Eiketsuden

XCOM: Enemy Unknown Plus to wydana na platformę PSV gra strategiczna stworzona przez doświadczone studio Firaxis. Stanowi ona wznowienie kultowej serii zapoczątkowanej przez wydane w 1994 roku UFO: Enemy Unknown. Produkcja jest konwersją z pecetów i konsol. W jej skład wchodzi zarówno podstawowa wersja XCOM: Enemy Unknown z 2012 r., jak i zawartość wypuszczonego rok później dodatku XCOM: Enemy Within. Zabrakło jedynie trybu multiplayer.

Fabuła

Fabuła nie stanowi bezpośredniej kontynuacji oryginalnej trylogii z lat 90. – na nowo opowiada historię pierwszego konfliktu ludzkości z agresywną cywilizacją Obcych, która postanowiła skolonizować naszą planetę. By stawić czoła pozaziemskiemu zagrożeniu powołana zostaje organizacja Extraterrestrial Combat Unit (w skrócie XCOM), nad którą dowództwo obejmuje gracz. Jej zadaniem jest nie tylko odparcie inwazji kosmitów, ale również odkrycie sekretów ich technologii.

Mechanika

W wydanym na platformę PSV XCOM: Enemy Unknown zabawa prowadzona jest na dwóch płaszczyznach – warstwa strategiczna rozgrywa się w czasie rzeczywistym, podczas gdy bezpośrednie starcia z Obcymi na powierzchni Ziemi toczą się w turach. Tryb strategiczny pozwala nam na prowadzenie badań naukowych, odkrywanie sekretów technologii kosmitów oraz produkcję uzbrojenia i sprzętu. Działalność XCOM nie jest tania, więc sporo uwagi trzeba poświęcić stronie ekonomicznej. W radzie państw sponsorujących naszą organizację znajduje się szesnaście narodów i konieczne jest dbanie, by były zadowolone z osiąganych rezultatów. Wybranie kontynentu, na którym ulokujemy naszą siedzibę, wiąże się z konkretnymi bonusami, takimi jak np. obniżone koszty kupna satelitów oraz myśliwców, czy błyskawiczne autopsje. Wszystko to ma miejsce na mapie obejmującej całą powierzchnię naszego globu. Z jej poziomu zakładamy bazę operacyjną, którą następnie zapełniamy podwładnymi i rozbudowujemy o nowe pomieszczenia oraz laboratoria.

Co pewien czas otrzymujemy wiadomość o odkryciu aktywności Obcych i wyruszamy z oddziałem bojowym w celu wyeliminowania zagrożenia. Wtedy gra przestawia się w turowy tryb walki. Dowodzimy w nim niewielką grupką doskonale wyszkolonych żołnierzy i naszym zadaniem jest najczęściej zabicie wszystkich kosmitów na mapie. Podczas starć ogromną rolę odgrywa tzw. mgła wojny i linia wzroku postaci, a poległych jednostek nie da się wskrzesić po zakończeniu misji. W trakcie potyczek żołnierze zdobywają punkty doświadczenia, które następnie wydajemy na rozwijanie ich umiejętności.

Większość misji (za wyjątkiem tych istotnych dla fabuły) generowana jest losowo, zarówno jeśli chodzi o teren działań, jak i umiejscowienie wrogich jednostek. Silnik gry umożliwia daleko idącą destrukcję otoczenia. Starcia dodatkowo uatrakcyjnia system morale żołnierzy. Niedoświadczeni podwładni łatwo panikują, a zgon kolegi z oddziału negatywnie wpływa na ich zdolności bojowe.

XCOM: Enemy Unknown Plus oferuje także pełną zawartość dodatku XCOM: Enemy Within. Produkcja wprowadza do zabawy sporo nowości, w tym broń, ulepszenia, mapy oraz umiejętności. Jedną z najważniejszych nowinek jest nowy typ surowca o nazwie „meld”. Jest to rodzaj nanotechnologicznego roju mikroskopijnych robo-organizmów, które potrafią zmodyfikować ludzki genotyp. Przekłada się to na możliwość genetycznego „ulepszenia” ciał żołnierzy oraz łączenia ich z elementami mechanicznymi.

Tryb gry: single player  

Wymagania wiekowe XCOM: Enemy Unknown Plus: 18+