Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePSVANDPS3PCiOS
Okładka Frozen Synapse: Prime (PSV)
OkładkaFrozen Synapse: Prime (PSV)

Frozen Synapse: Prime

Odświeżona wersja taktycznej strategii z 2011 roku, w której stajemy na czele armii rebeliantów pragnących rozprawić się z rządami potężnej korporacji. Rozgrywka toczy się w synchronicznym systemie turowym, w którym gracze wykonują swe ruchy równocześnie.

Strategiczne | science fiction | turowe | taktyczne | na 2 osoby | indie

Frozen Synapse: Prime Premiera

23wrz2014

PSV

4lis2014

PS3

14lis2014

PC

25lut2015

AND

20sie2015

iOS

Gry podobne do Frozen Synapse: Prime

The Fruit of Grisaia

XCOM: Enemy Unknown Plus

Chaos;Child

Frozen Synapse Prime to odświeżona wersja taktycznej strategii turowej autorstwa Mode 7 Games, która ukazała się pierwotnie w 2011 roku na komputerach PC/Mac oraz urządzeniach mobilnych z systemem iOS i Android. Za nową wersję gry odpowiada założone przez byłych pracowników Rockstar Games studio Double Eleven, znane dotąd głównie z udanych konsolowych konwersji LittleBigPlanet oraz Limbo. W przeciwieństwie do pierwowzoru, Frozen Synapse Prime ukazało się także na PlayStation 3 i PS Vita.

Fabuła i mechanika

Akcja gry osadzona jest w dystopijnej, cyberpunkowej przyszłości. Stajemy na czele frakcji rebeliantów, a naszym celem jest położenie kresu rządom potężnej korporacji, która wykorzystuje swą moc do manipulowania populacją. Pod naszą kontrolę trafia elitarna drużyna futurystycznych żołnierzy o różnych specjalnościach. W jej szeregach znajdziemy zarówno klasycznych strzelców, jak i snajperów, grenadierów czy specjalistów od ciężkiej broni maszynowej. Rozgrywka kładzie nacisk na warstwę taktyczną, a o skuteczności danej jednostki mogą decydować takie detale, jak strona, w którą celuje (co wpływa na jej czas reakcji na atak) czy też prędkość poruszania się (gdyż wraz z jej zwiększeniem maleje celność żołnierza).

Areną zmagań są generowane proceduralnie oraz w pełni zniszczalne i modyfikowalne pola bitew. Rozgrywka toczy się w synchronicznym systemie turowym, w którym – w przeciwieństwie do innych przedstawicieli gatunku – gracze wykonują ruchy nie na przemian, a równocześnie. Nietypowa formuła rozgrywki wymaga od graczy umiejętności przewidywania kolejnych akcji przeciwnika. Podczas swojej tury wydajemy jednostkom rozkazy ruchu, ostrzału bądź obrony pozycji, chowania się za przeszkodami czy wykorzystania konkretnych rodzajów broni. Po zakończeniu tury możemy obejrzeć efekty naszych działań, podczas których jednostki posłusznie wykonują wyznaczone im zadania.

Tryby gry

Mobilna wersja Frozen Synapse Prime koncentruje się na rozgrywce single player, oferując możliwość wzięcia udziału w kampanii solowej, złożonej z ponad 40 zróżnicowanych misji. Na pozostałych platformach (PC i konsole Sony) sedno zabawy stanowią jednak zmagania w trybie multiplayer, gdzie możemy stanąć do pojedynku z innymi graczami, ustalając początkowe warunki meczu, takie jak synchroniczny bądź asynchroniczny tryb turowy, wybór mapy czy opcje oddziału. Co ważne, dzięki specjalnemu algorytmowi dobierania przeciwników, gra każdorazowo kojarzy ze sobą graczy o zbliżonym poziomie umiejętności. Oprócz typowych pojedynków 1 na 1, przewidziano także opcję zabawy większej ilości graczy w wielu popularnych trybach rozgrywki, takich jak deathmatch, ochrona VIP-ów, odbijanie zakładników, czy infiltracja bądź zdobywanie baz przeciwnika.

Kwestie techniczne

W porównaniu z wydaną ponad 3 lata wcześniej wersją oryginalną, praktycznie cała mechanika i oprawa gry zostały zbudowane na nowo, aby uczynić ją jeszcze bardziej taktyczną i atrakcyjną wizualnie. Twórcy kierowali się zaś w znacznej mierze opiniami społeczności graczy, zgłaszanymi w stosunku do pierwowzoru. Trójwymiarowa grafika gry została wzbogacona dynamicznym oświetleniem i szeregiem efektów wizualnych. Zaimplementowano też specjalną kamerę „kill cam” oraz możliwość obejrzenia filmowych powtórek z przebiegu rozgrywki. Modele postaci zyskały świeży design, a areny stały się w pełni podatne na zniszczenia. W ścieżce dźwiękowej wykorzystano utwory znane zarówno z wersji oryginalnej gry, jak i jej oficjalnego rozszerzenia Frozen Synapse: Red Pack.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet   Liczba graczy: 1-2  

Ocena użytkowników: 7,8 / 10 na podstawie 40 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: / 10 na podstawie 5 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Frozen Synapse: Prime

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.

Frozen Synapse: Prime Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Dual Core 1.2 GHz
 • 1 GB RAM
 • karta grafiki GeForce 7300/Radeon HD 5450 lub lepsza
 • 450 MB HDD
 • Windows 7 x64
 • Zalecane:
 • Quad Core 2.6 GHz
 • 2 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 460/Radeon HD 6770 lub lepsza
 • 450 MB HDD
 • Windows 7 x64
PS3
PSV
PC
iOS
AND