Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCPS4XONE
Okładka Wild Side (PC)
OkładkaWild Side (PC)

Odludzie

Wild Side

Wild Side to gra przygodowo-survivalowa FPP/TPP, opracowana przez debiutujące polskie studio VeCube. Ta niezależna produkcja rzuca bohatera w sam środek Bieszczad, zmuszając go do walki o przetrwanie w podkarpackich lasach.

Przygodowe | FPP | TPP | survival | polskie | indie | crafting | przygodowe gry akcji

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Odludzie Premiera

2023

PC PS4 XONE

Gry podobne do Odludzie

The Forest

Green Hell

The Long Dark

Odludzie jest przygodową grą akcji z wyraźnie zarysowanymi elementami survivalowymi. Produkcja została opracowana przez niezależną polską firmę VeCube Studio. Tytuł rozpoczął żywot jako jednoosobowy projekt, jednak z czasem w prace zaangażowali się kolejni deweloperzy.

Fabuła

Akcję gry Wild Side osadzono w Polsce z lat osiemdziesiątych XX wieku. W trakcie rozgrywki wcielamy się w bohatera, który po gwałtownym załamaniu pogody stracił panowanie nad swoim szybowcem i rozbił się w bieszczadzkich lasach. Po odzyskaniu przytomności protagonista odkrywa, że został uwięziony na tytułowym odludziu. Jakby tego było mało, jego radiostacja, przez którą mógłby wezwać pomoc, została zniszczona. Chcąc ujść z życiem, mężczyzna musi rozpocząć wędrówkę przez leśną gęstwinę i stawić czoła czyhającym w niej niebezpieczeństwom.

To, jak zakończy się przygoda, zależy od naszych poczynań i podejmowanych przez nas decyzji.

Mechanika

Akcję w grze Odludzie przez większość czasu obserwujemy w widoku (TPP). Kamera zmienia jednak perspektywę podczas wchodzenia w interakcję z otoczeniem, tworzenia przedmiotów i korzystania z broni, ukazując te czynności z oczu bohatera (FPP).

Przemierzając bieszczadzki las, w pierwszej kolejności musimy zadbać o zaspokojenie głodu protagonisty. Początkowo głównym źródłem pożywienia są znalezione po drodze owoce oraz grzyby, jednak polegając wyłącznie na nich, raczej nie zajdziemy daleko. Z tego względu szybko konieczne staje się również poszukiwanie cennych surowców. Przy ich pomocy możemy bowiem wykonać przydatne narzędzia, jak choćby wędka, która pozwoli wzbogacić naszą dietę o ryby (o ile uda nam się także zdobyć przynętę w postaci wykopanych robaków bądź znalezionych w lesie owadów). Ponadto zaimplementowany w grze system craftingu umożliwia wytwarzanie broni; podczas gdy łuk świetnie nadaje się do polowań (na przykład na jelenie czy zające), prosta włócznia może posłużyć nam do obrony (choćby przed niedźwiedziami czy dzikami).

Bohater potrafi wspinać się na skały, co pozwala mu dostać się w trudno dostępne miejsca; poza tym eksplorację ułatwiają samodzielnie wytworzone kładki oraz drabiny. Gdy ma przy sobie broń, walka z dziki zwierzętami również nie stanowi dla niego większego problemu. Niemniej, z czasem zaczyna słabnąć, przez co staje się wolniejszy i coraz mniej odporny na obrażenia. Tylko pożywienie i odpoczynek pozwalają mu uzupełnić nadwątlone siły. Chcąc pozwolić sobie na ten drugi, musimy zbudować mniej lub bardziej prowizoryczne schronienie. Co prawda doraźnie wystarczy prosty namiot i ognisko rozpalone przy pomocy prymitywnego krzesiwa, jednak chcąc jednak zapewnić sobie pełne bezpieczeństwo, powinniśmy zadbać o stworzenie bazy wypadowej z prawdziwego zdarzenia, z chatą czy stojakiem na ważne przedmioty.

Kwestie techniczne

Wild Side działa w oparciu o technologię Unreal Engine. Tytuł może się pochwalić realistyczną grafiką wysokiej jakości, z bardzo dobrze odwzorowaną roślinnością, zmiennymi warunkami atmosferycznymi oraz pełnym cyklem dobowym. Zabawa toczy się przy akompaniamencie soundtracku skomponowanego przez Michała Ratkowskiego (UBOAT, 60 Seconds!).

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 8,5 / 10 na podstawie 152 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Odludzie: 16+

PC
PS4
XONE