Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCXBOXPS2
Okładka The Da Vinci Code (PC)

Kod Da Vinci

The Da Vinci Code

The Da Vinci Code jest adaptacją bestsellerowej powieści Dana Browna o tym samym tytule (w Polsce: Kod Leonarda da Vinci). Gra powstała na mocy porozumienia, zawartego przez 2K Games z wytwórnią Sony Pictures, odpowiedzialną za ekranizację książki.

Akcji | książki | filmy

Okładka The Da Vinci Code (PC)

producent: The Collective

wydawca: 2K Games

wydawca PL: Cenega S.A.

Strona oficjalna

data premiery gry:

16maj2006

PC PS2 XBOX

The Da Vinci Code jest adaptacją bestsellerowej powieści Dana Browna o tym samym tytule (w Polsce: Kod Leonarda da Vinci). Gra powstała na mocy porozumienia, zawartego przez 2K Games z wytwórnią Sony Pictures, odpowiedzialną za ekranizację książki. Dzieło zostało zrealizowane przez programistów z zespołu The Collective, mających już na koncie kilka gier, powstałych na podstawie filmów: Buffy the Vampire Slayer, Star Wars Episode III: Revenge of the Sith etc. Do zespołu dołączył również Charles Cecil, czyli twórca gry Broken Sword.

Akcja rozpoczyna się od, z pozoru, zwykłego morderstwa, popełnionego w paryskim Luwrze. Szybko jednak zostajemy wprowadzeni w świat konspiracji, tajnych stowarzyszeń i wielkiej tajemnicy, skrywanej przez setki lat. A wszystko to okazuje się mieć wspólny wątek, ukryty w dziełach wielkiego mistrza Renesansu – Leonarda da Vinci.

Tytuł został zrealizowany w konwencji gry akcji, jednak fabuła wymaga również rozwiązywania zagadek, odkrywania tajemnic z przeszłości oraz szacowania ryzyka. Jak na grę akcji przystało nie brakuje w niej skradania się, czy też walki. Kierujemy parą głównych bohaterów: doktorem Robertem Langdonem oraz Sophie Neveu - wnuczką, zamordowanego na początku gry, kustosza muzeum. W trakcie przygody mamy okazję odwiedzić kilka sławnych miejsc, z prawdziwego świata, między innymi: muzeum w Luwrze, czy też Opactwo Westministerskie. Należy dodać, że historia opowiadana w grze w zasadzie pokrywa się z fabułą książki czy filmu, z niewielkimi tylko zmianami i modyfikacjami.

Twórcom The Da Vinci Code udało się połączyć elementy akcji z aurą tajemnicy i wielkiej zagadki, obecną w powieści. Sprawia to, że gra powinna się podobać zarówno wielbicielom książki Dana Browna jak i tym, którzy do tej pory nie mieli okazji zetknąć się z tym tytułem.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 7 / 10 na podstawie 392 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 99,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Kod Da Vinci

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Kod Da Vinci

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane: Pentium 4 1.6 GHz, 512 MB RAM, karta grafiki 64 MB (GeForce 3 lub lepsza), 3 GB HDD, Windows 2000/XP
Sony PlayStation 2

Sony PlayStation 2

  • Wykorzystuje: karta pamięci 8 MB
Kod Da Vinci - recenzja gry
Kod Da Vinci - recenzja gry

Recenzja 16 czerwca 2006, 12:09

Do rzeczy. Gra to action-adventure w swej nowoczesnej postaci, gdzie rozgrywka podzielona zostaje de facto na 3 różne plany: zagadek „standardowych” (znajdź X i użyj na Y), logicznych łamigłówek oraz scen akcji. Jeśli skrzywiłeś się na widok ostatniego punktu, dobrze kombinujesz. Niektórzy nigdy nie nauczą się, że sztuczne wydłużanie rozgrywki przy użyciu skąpego systemu walki tak naprawdę nigdy jeszcze nie uratowało żadnej gry przygodowej. Jak więc można się spodziewać, to zagadki stanowią tu esencję zabawy. I w tej roli sprawdzają się całkiem nieźle, zwłaszcza te wyodrębnione w formie logicznych mini-gierek. Może i dziwne jest sprowadzenie strzeżonych od dwóch tysięcy lat tajemnic do poziomu prostych puzzli i anagramów, ale i tak miło jest trochę pogimnastykować mózgownicę. Poziom trudności do najwyższych nie należy, toteż swoich sił mogą tu spróbować także ci, którzy w grach nie lubią się intelektualnie przemęczać.

PC
PS2
XBOX