Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Soviet City (PC)

Soviet City PC

Kontrowersyjna gra z gatunku city builder, przedstawiająca absurdy i okrucieństwo radzieckiego ustroju komunistycznego. Produkcję stworzyło polskie studio Chicken in The Corn, twórcy mrocznej przygodówki 1heart.

Strategiczne | ekonomiczne | zimna wojna | polskie | indie | budowa miasta

PC Windows
Okładka Soviet City (PC)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

anulowana

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Aktualizacja: Gra trafiła do usługi Steam Early Access w marcu 2016 roku. Po kilku miesiącach twórcy przestali rozwijać i porzucili projekt – choć pozostał on dostępny do kupienia na platformie firmy Valve Software.

Soviet City to nietypowy przedstawiciel popularnego gatunku city builderów, koncentrujący się na absurdach i okrucieństwie rosyjskiego komunizmu. Za powstanie gry odpowiada założone przez Pawła Słabiaka rodzime studio deweloperskie Chicken in The Corn, znane wcześniej z mrocznej przygodówki 1heart. Znajdując się jeszcze w fazie tzw. wczesnego dostępu, produkcja wywołała spore kontrowersje – zwłaszcza wśród rosyjskich użytkowników plaformy Steam, którzy zarzucali jej fałszowanie obrazu oraz historii Związku Radzieckiego i domagali się wycofania gry ze sprzedaży.

Fabuła

W Soviet City wcielamy się w rolę mera pewnego sowieckiego miasta, a naszym zadaniem jest za pomocą nacisków aparatu władzy zbudować kolejną komunistyczną potęgę. W praktyce oznacza to nie tylko znaną z podobnych produkcji beztroską rozbudowę miasta, mającą na uwadze zaspokojenie potrzeb lokalnej społeczności. Równie ważnym elementem rozgrywki jest bowiem terror, który z jednej strony pozwala panować nad stłamszoną ludnością, z drugiej – nadużywany, może doprowadzić do wybuchu powstania.

Mechanika

Mechanika rozgrywki w grze Soviet City łączy inspiracje klasycznymi city builderami pokroju SimCity 3000 z elementami zarządzania ludźmi, znanymi z takich produkcji jak np. Prison Architect. Podczas zabawy zajmujemy się więc głównie rozbudową naszego miasta o kolejne struktury i budynki, inspirowane nie tylko architekturą państw Bloku Wschodniego, ale także Kuby czy Chin. Rozgrywka przesycona jest wyraźnymi akcentami zaczerpniętymi z epoki komunizmu, a jej wzorem była historia Związku Radzieckiego i stosowana tam polityka ucisku. Do właściwego funkcjonowania miasta konieczna jest tu więc nie tylko żyłka urbanisty, ale także sprawowanie nieustannej kontroli nad obywatelami i inwigilowanie ich, pilnując chociażby tego, żeby pracowali zamiast pić wódkę.

Aby zwiększyć efektywność budynków i obywateli, podczas zabawy możemy uciekać się do bezwzględnych metod zastraszania, takich jak rozstrzeliwanie cywilów czy przerabianie ich na mięso (motyw zaczerpnięty z powieści Dmitrija Głuchowskiego Witajcie w Rosji). Dodatkowo możliwe jest także wznoszenie rozmaitych budynków specjalnych (np. krematoriów), wpływających na współczynnik terroru w mieście, który utrzymywany na odpowiednim poziomie w znaczący sposób ułatwia nam zarządzanie obywatelami. W tym aspekcie rozgrywki musimy być jednak niezwykle ostrożni, gdyż nadmierne uciskanie mieszkańców może doprowadzić do rebelii, zaś zbyt niski poziom zastraszenia spowoduje odwołanie nas z funkcji mera.

Tryby gry

Soviet City to gra przeznaczona wyłącznie dla jednego gracza i w odróżnieniu od większości typowych city builderów, pozwalających na wielogodzinną zabawę w trybie swobodnym, nastawiona raczej na krótkie sesje, z których każda oferuje losowo generowane miasto z odmiennymi warunkami początkowymi i nieco innymi celami do zrealizowania.

Kwestie techniczne

Ponury klimat rozgrywki podkreśla ciemna i brunatna kolorystyka. Pod względem technicznym Soviet City stoi na dość przeciętnym poziomie. Na wyróżnienie zasługują jednak ręcznie rysowane, animowane przerywniki filmowe oraz utrzymana w klimatach rosyjskiego techno i dubstepu ścieżka dźwiękowa.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 8.1 / 10 na podstawie 28 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Soviet City

12+

Wymagania sprzętowe Soviet City

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Pentium 4 1.6 GHz
  • 1 GB RAM
  • karta grafiki 128 MB GeForce 6100 lub lepsza
  • 1.1 GB HDD
  • Windows 7
Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (28 marca - 3 kwietnia 2016 r.)
Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (28 marca - 3 kwietnia 2016 r.)

wiadomość3 kwietnia 2016

Dobiegający końca tydzień okazał się dla polskiego rynku bardzo owocny. Zapowiedziano polskie wydanie Stasis i konwersje dwóch gier na Xboksa One (Timbermana i Enigmatis: The Ghosts of Maple Creek), a trzy inne produkcje trafiły do dystrybucji - Zaginięcie Ethana Cartera w wersji VR, Bladebound i Soviet City (Early Access). Co ciekawe, ostatnia z wymienionych mocno rozsierdziła rosyjskich graczy.