Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCiOS
Okładka Simon the Sorcerer (1993) (PC)

Simon the Sorcerer (1993)

Simon the Sorcerer

Klasyczna, dwuwymiarowa przygodówka point-and-click, opracowana przez doświadczone brytyjskie studio AdventureSoft. Tytuł ukazał się pierwotnie w 1993 roku, a dwa lata później doczekał się usprawnionej edycji CD, w której dodano dialogi mówione.

Przygodowe | fantasy | point-and-click | 2D

Okładka Simon the Sorcerer (1993) (PC)

data premiery gry:

2sty1993

PC

6sie2009

iOS
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Simon the Sorcerer to klasyczna, dwuwymiarowa przygodówka point-and-click, opracowana przez doświadczone brytyjskie studio AdventureSoft. Tytuł ukazał się pierwotnie w 1993 roku, a dwa lata później doczekał się usprawnionej edycji, w której dodano dialogi mówione. Wersja ta ukazała się już na zyskujących coraz większą popularność nośnikach CD.

Fabuła gry opowiada o przygodach tytułowego Simona, przeciętnego nastolatka, którego życie potoczyło się nowym torem po tym jak odnalazł pewną magiczną księgę. Simon został przeniesiony do magicznego świata, pełnego goblinów, orków i czarodziejów. Główny bohater musi pomóc jednemu z tych ostatnich, Calypso. Został on bowiem porwany przez złego maga Sordida.

Warto zaznaczyć, że wzorem popularnych przygodówek LucasArts, gra jest wręcz przepełniona dobrym humorem. Dotyczy to niemal wszystkich aspektów rozgrywki: dialogi są w większości przypadków dosyć niepoważne, główny bohater niejednokrotnie wykonuje „dziwne” czynności, a postacie jakie spotyka na swej drodze często parodiują różne znane osoby. Podczas gry możemy odwiedzić kilkanaście zróżnicowanych miejsc, przy czym do niektórych z nich dociera się dopiero w dalszej części gry, po wykonaniu określonych czynności. Sporym ułatwieniem jest magiczna mapa, dzięki której błyskawicznie można teleportować się do wybranego miejsca na planszy.

Interfejs użytkownika jest wyjątkowo przyjemny w obsłudze i bazuje wzorcach, zaczerpniętych z gier przygodowych firm Sierra czy LucasArts. U dołu ekranu znajduje się specjalny pasek, na którym usytuowano ikony z nazwami czynności, które można wykonać. Po najechaniu na interaktywny obiekt można na przykład spróbować go podnieść, obejrzeć, popchnąć, a jeśli jest to żywa istota rozpocząć rozmowę. Simon w trakcie zabawy zbiera liczne przedmioty, a warto zauważyć, że może zabrać ze sobą dowolną ilość rzeczy. Wiele z nich wykorzystuje się do rozwiązywania zagadek. Z racji niepoważnego klimatu rozgrywki trzeba się jednak liczyć z tym, iż większość problemów jest rozwiązywana w dość niecodzienny sposób.

Oprawa wizualna pierwszej części Simon the Sorcerer w momencie premiery musiała budzić podziw, wykorzystując m.in. 256-kolorową paletę barw. Na oprawę dźwiękową gry złożyły się przede wszystkim liczne utwory MIDI, choć wersja CD posiada również wspomniane dialogi mówione.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 3 FDD / 1 CD

Ocena czytelników: 7,6 / 10 na podstawie 79 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Simon the Sorcerer (1993)

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Simon the Sorcerer (1993)

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • 386/DX 40 MHz
  • 4MB RAM
  • DOS/Windows95/98
Simon the Sorcerer - powstaje kolejna odsłona kultowej przygodówki
Simon the Sorcerer - powstaje kolejna odsłona kultowej przygodówki

wiadomość17 lipca 2014

Niezależne studio StoryBeasts poinformowało nas, że pracuje nad nową odsłoną serii gier przygodowych Simon the Sorcerer. Tytuł powstaje przy współpracy twórców marki, firmy Adventure Soft i Simona Woodroffa, projektanta oryginału. Jednocześnie chęć pomocy wyraził Chris Barrie, podkładający głos Simonowi w pierwszych odsłonach.

Powstanie kolejna odsłona serii przygodówek Simon the Sorcerer

wiadomość20 sierpnia 2008

Niemiecki wydawca, TGC (The Games Company), postanowił zlecić wewnętrznemu studiu deweloperskiemu produkcję kontynuacji znanej serii przygodówek - Simon the Sorcerer. Akcja piątki przeniesie nas do futurystycznej wizji świata gry, a naszym zadaniem będzie pomoc tytułowemu czarodziejowi w odzyskaniu straconych wspomnień.

Najświeższe wieści o nowej części przygód Szymka Czarodzieja
Najświeższe wieści o nowej części przygód Szymka Czarodzieja

wiadomość8 września 2006

Niedawno pisaliśmy o tym, że czwarta część znakomitej przygodówki Simon the Sorcerer znalazła swojego wydawcę. Czas podać trochę wiadomości dotyczących fabuły gry i jej wykonania.

Simon the Sorcerer 4 ma wydawcę
Simon the Sorcerer 4 ma wydawcę

wiadomość27 lipca 2006

Firmie Silver Style Entertainment, która odpowiada za powstanie czwartej odsłony cyklu Simon the Sorcerer, udało się znaleźć wydawcę swojej najnowszej produkcji. Został nim niemiecki koncern RTL Enterprises.

Powstaje czwarta odsłona cyklu Simon the Sorcerer

wiadomość28 listopada 2005

Niemieckie studio Silver Style – znane z produkcji takich gier, jak Gorasul: Legacy of the Dragon i The Fall: Last Day of Gaia – poinformowało o rozpoczęciu prac nad kolejnym tytułem, którym będzie czwarta odsłona cyklu Simon the Sorcerer.

PC
iOS