Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiiOSANDPC
Okładka Shooty Skies (AND)
OkładkaShooty Skies (AND)

Shooty Skies

Mobilna arcade’owa strzelanka z elementami gier typu endless runner, dostępna w modelu free-to-play z nieinwazyjnymi mikropłatnościami. Nad Shooty Skies pracowali ci sami deweloperzy, którzy wcześniej stworzyli niezwykle udane Crossy Road.

Akcji | zagraj za darmo | widok izometryczny | elementy zręcznościowe | shoot 'em up | strzelanki

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Shooty Skies Premiera

29wrz2015

iOS

6lis2015

AND

7mar2018

PC

Gry podobne do Shooty Skies

Sky Force 2014

Demon's Crystals

Raiden Legacy

Shooty Skies to arcade’owa strzelanka wertykalna typu shoot'em up, robiąca użytek z mechaniki charakterystycznej dla zręcznościówek z gatunku endless runner. Produkcja – wydana w modelu darmowym z opcjonalnymi mikropłatnościami – jest debiutanckim dziełem australijskiego studia Mighty Games, powołanego do życia w połowie 2013 roku. Założyli je Ben Britten, Matt Ditton i Matt Hall, a w późniejszym czasie do wymienionej trójki dołączył Andy Sum. Hall i Sum znani są w świecie gier przede wszystkim z wyprodukowania wielkiego mobilnego hitu, zręcznościówki Crossy Road.

Mechanika

Gracz wciela się w postać zasiadającą za sterami maszyny latającej – w początkowej fazie zabawy jest nią kot w jednopłatowcu – i ostrzeliwuje nadlatujących w jego kierunku przeciwników (m.in. kabiny arcade’owe, wielkie usta, ogromne bobry, monitory komputerowe) przez możliwie jak najdłuższy czas. Pomagają w tym ulepszenia działek oraz przyzywani od czasu do czasu skrzydłowi. Celem rozgrywki jest uzyskanie rekordowego wyniku punktowego. Dobre rezultaty pozwalają odblokowywać kolejne postacie i maszyny latające.

Na potrzeby Shooty Skies opracowano sprytną mechanikę zabawy. Kontrolę nad maszyną latającą sprawujemy tylko wówczas, gdy suniemy palcem po ekranie. Jednocześnie dotyk aktywuje działka, z pomocą których likwidujemy zagrożenie. Bywa jednak, że natężenie wrogów jest zbyt duże i przed porażką uchroni nas jedynie specjalny atak rakietowy. Problem w tym, że jego naładowanie wymaga zdjęcia palca z ekranu i wystawienia bohatera na ataki. W efekcie rozgrywka nabiera taktycznego wymiaru.

Kwestie techniczne

Ważną cechą gry jest izometryczna szata graficzna, zbudowana z wielkich pikseli – niczym we wspomnianym już Crossy Road. W połączeniu z dużym tempem akcji oraz elektroniczną ścieżką dźwiękową inspirowaną muzyką z serii Street Fighter, nadaje ona grze niezaprzeczalnego, arcade’owego uroku.

Minirecenzja Shooty Skies – kolejna świetna gra od twórców Crossy Road

PLUSY:
 1. Świetna, rozpikselowana oprawa graficzna w stylu Crossy Road;
 2. Niesamowicie wciągająca i szalona rozgrywka;
 3. Świetnie zrealizowany model biznesowy free-to-play z całkowicie opcjonalnymi mikropłatnościami.
MINUSY:
 1. Na początku można się nieco pogubić w odróżnianiu pocisków od nagród.

Studio Hipster Whale zasłynęło jedną z najpopularniejszych aplikacji mobilnych – Crossy Road. Opisywane dziś Shooty Skies zostało co prawda wyprodukowane przez ekipę Mighty Games, jednak dwóch z czterech najważniejszych pracowników tego dewelopera to Matt Hall i Andy Sum, czyli autorzy wspomnianego hitu. Już sam ten fakt sprawia, że strzelanka jest warta uwagi, a to dopiero początek.

Rozgrywka przypomina inne tego typu podniebne shootery, ale łączy też w sobie elementy endless runnera. Kierowany przez nas samolot strzela więc samodzielnie, a my musimy tylko unikać nadlatujących przeciwników, ich pocisków oraz odłamków. Prosty system uzupełniono jednak ciekawym patentem. Otóż jeżeli zdejmiemy palec z ekranu, pilot naładuje energię i po ponownym dotknięciu ekranu wystrzeli rakiety, zadając wrogom większe obrażenia. Jest to bardzo przydatne rozwiązanie, ale należy z nim uważać, gdyż podczas chwilowego kumulowania mocy nie ruszamy się, wystawiając się na atak. Ponadto podczas walki trafiamy na pudła z prezentami, w których kryją się skrzydłowi, zapewniający dodatkową siłę ognia. Dzięki temu rozgrywka zyskuje nieco głębi i choć jest banalna do opanowania, to na jej pełne poznanie potrzeba czasu.

Shooty Skies wykorzystuje przyjemną wersję modelu biznesowego free-to-play. Gra jest darmowa, a rozgrywka niczym nieograniczana. Dodatkowe postacie i czasowe ulepszenia możemy kupować za zdobyte podczas zabawy pieniądze itd. Deweloperom można oczywiście dać zarobić, inwestując w pilotów prawdziwą kasę, ale nie jest to wymagane do świetnej zabawy.

Oprawa graficzna Shooty Skies jest niesamowicie urocza i z pewnością należy do czołówki gier zrealizowanych w rozpikselowanym stylu. Całość przypomina wspomniane na początku Crossy Road, a poza tym obie gry łączy także cos jeszcze – postacie. Niektórzy piloci oryginalnie debiutowali bowiem w spadkobiercy Froggera. Mała rzecz, a cieszy.

Tytuł studia Mighty Games jest właściwie idealną propozycja dla miłośników zręcznościowych i widowiskowych produkcji, a jej jedyną wadą jest chyba fakt, że na początku dość ciężko rozróżnić, co leci w naszą stronę – czy to monety, nagroda, czy może pocisk wroga? Z czasem jednak uczymy się i tego, więc nie jest to zbyt wielki problem. Ściągać i grać!

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: mała (do 50 MB)

Oczekiwania czytelników: / 10 na podstawie 4 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Shooty Skies: Odpowiednia dla każdego wieku.

Shooty Skies Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i3
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki Intel HD 4000 lub lepsza
 • 500 MB HDD
 • Windows 7 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel Core i5
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 970 lub lepsza
 • 500 MB HDD
 • Windows 10 64-bit
iOS
AND
PC