Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePS2XBOXPCPSP
Okładka Shadow of Memories (PS2)

Shadow of Memories

Dość niekonwencjonalny przedstawiciel gatunku gier przygodowych zrealizowany przez programistów z firmy Konami. Wcielamy się w Eike - chłopca, który ginie na samym początku opowieści, by otrzymać drugą szansę i dowiedzieć się kto stoi za tragicznymi wydarzeniami.

Przygodowe

Okładka Shadow of Memories (PS2)

producent: Konami

wydawca: Konami

Strona oficjalna

data premiery gry:

5mar2001

PS2

27wrz2002

XBOX

27lis2002

PC

1paź2009

PSP
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Shadow of Destiny (albo Shadow of Memories) to dość niekonwencjonalny przedstawiciel gatunku gier przygodowych zrealizowany przez programistów z firmy Konami. Pierwotnie został wydany jedynie na konsolę PlayStation 2, a dopiero później zadecydowano o przeniesieniu go na inne platformy. Jego nietypowość polega nie tylko na charakterystycznym dalekowschodnim stylu w jakim został wykonany, lecz także na tym, że posiada kilka różnych możliwych zakończeń oraz zawiera w sobie dodatkowe sceny, które możemy zobaczyć dopiero po powtórnym rozpoczęciu rozgrywki. Na tym nie koniec. Każdy z dziewięciu rozdziałów na jakie została podzielona fabuła Shadow of Destiny rozpoczyna się... śmiercią głównego bohatera.

Gracz staje się zamordowanym mężczyzną Eike Kuschem, który budzi się po swej śmierci w otchłani, przestrzeni pomiędzy życiem i tym co jest po śmierci. Przemawia do niego tajemnicza postać przedstawiająca się jako Homunulus i oferuje mu możliwość odkrycia tajemnicy swojej śmierci, a nawet zapobieżenia jej. Z chwilą, gdy bohater decyduje się przyjąć ofertę Homunulusa rozpoczyna się właściwa rozgrywka. Akcja gry to jedna wielka podróż w czasie, przenosimy się do przeszłości, m.in. do roku 1902, 1980, a nawet do XIV wieku, gdzie zmieniamy elementy historii, które mają bezpośredni wpływ na naszą śmierć, bądź wiążą się z przyczyną naszego morderstwa.

Dużym atutem tego tytułu, który zaważył o jego sukcesie, jest bardzo interesująca fabuła, przemyślana budowa gry i scenariusza (mimo tego, iż przenosimy się ciągle w czasie, gra nie sprawia wrażenia chaotycznej i wszystko układa się w zgrabną całość) oraz logiczne zagadki. Nie można też pominąć tego, iż zaletami Shadow of Destiny są: ładna trójwymiarowa grafika, nienaganne odgłosy i dialogi postaci, a także ogólny nastrój budowany przez wszystkie wyżej wymienione czynniki.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8,2 / 10 na podstawie 226 głosów czytelników.

Gry podobne do Shadow of Memories

Wymagania wiekowe Shadow of Memories

12+

Wymagania sprzętowe Shadow of Memories

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium II 450MHz
  • 64MB RAM
  • 16MB akcelerator 3D
Sony PlayStation 2

Sony PlayStation 2

  • Wykorzystuje:
  • karta pamięci 8MB
PlayStation Portable

PlayStation Portable

  • Wykorzystuje:
  • karta pamięci 32 MB
Shadow of Destiny - recenzja gry
Shadow of Destiny - recenzja gry

Recenzja 4 kwietnia 2003, 11:22

Jednak już od samego początku, niczym oglądając pierwszorzędny thriller, w naszej głowie zaczynają rodzić się kolejne pytania. Czy to w ogóle możliwie, aby zmienić przeznaczenie? Kim jest ta tajemnicza postać, która złożyła Eike’owi propozycję odzyskania życia i jaki jest w tym jej cel? I przede wszystkim – kto jest zabójcą i jakie były jego motywy? Na większość z tych pytań odpowiedzi znajdziemy już w samej grze. Niezmiernie cieszy mnie natomiast to, że nawet pomimo tego, iż w rezultacie skończymy ją na wszystkie sposoby to i tak nie otrzymamy klarownych wyjaśnień na niektóre z ukazanych tematów. Pewnych rzeczy będziemy musieli się sami domyślić, część motywów specjalnie nie zostanie więc dokończona. I to jest właśnie jeden z najmocniejszych punktów gry. Postanowiłem więc wspomnieć Wam o tym już na samym początku. Gra NIE podaje nam komercyjnej papki a „żeruje” na naszej wyobraźni i zdolności samodzielnego dopowiadania dalszego ciągu wydarzeń...

PC
PS2
XBOX
PSP