Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCPS5XSXPS4XONE
Okładka Scarlet Nexus (PC)
OkładkaScarlet Nexus (PC)

Scarlet Nexus

Scarlet Nexus to gra jRPG akcji od studia Bandai Namco Entertainment, w której gracz kontroluje postać obdarzoną mocą psychokinezy. Fabuła produkcji toczy się w mieście New Himuka – futurystycznym miejscu, w którym nowoczesna technologia przeplata się z psioniką.

RPG | TPP | science fiction | RPG akcji | jRPG | slasher | PS Plus Premium | PS Plus Extra

Scarlet Nexus Premiera

25cze2021

PC PS4 XONE PS5 XSX

Gry podobne do Scarlet Nexus

Dark Souls III

NieR: Automata

Code Vein

Scarlet Nexus jest grą RPG (należącą do podgatunku jRPG), której akcja toczy się w futurystycznym mieście New Himuka. W miejscu tym nowoczesna technologia spotyka się z przeróżnymi mocami psionicznymi. Gracz może wcielić się w jedną z dwóch postaci – chłopaka o imieniu Yuito Sumeragi lub w młodą dziewczynę Kasane Randall. Oboje są obdarzeni talentem psychokinezy i stają do walki z bytami znanymi jako Inni (ang. Others). Za opracowanie i wydanie tej produkcji odpowiada japońska firma Bandai Namco Entertainment.

Fabuła

Akcja Scarlet Nexus rozgrywa się w dalekiej przyszłości, w której odkryto w naszych mózgach hormon dający moce psioniczne. Pozwoliło to ludzkości wkroczyć w nową erę rozwoju, jednak miało również przykre konsekwencje. Na Ziemi pojawili się Inni, tajemnicze mutanty łaknące mózgów i odporne na broń konwencjonalną. Do walki z nimi stworzono organizację o nazwie Other Suppression Force (OSF), która zrzesza utalentowanych psioników gotowych stanąć do obrony ludzkości.

Wcielamy się w młodego rekruta/rekrutkę tej organizacji. Gracz może wybrać pomiędzy Yuito Sumeragim, energicznym młodzieńcem i członkiem wpływowej rodziny, lub Kasane Randall, tajemniczą dziewczyną, słynną ze swoich potężnych umiejętności psionicznych. Oboje są obdarzeni talentem psychokinezy (wpływania na materię za pomocą umysłu).

Pełnię fabuły gry możemy poznać dopiero w przypadku przejścia jej obiema postaciami, gdyż każda śledzi historię z innej perspektywy.

Mechanika

Scarlet Nexus jest dość klasyczną grą jRPG. Zabawa polega na eksplorowaniu lokacji, wykonywaniu zadań i stopniowym odkrywaniu wątku fabularnego. Aby tego wszystkiego dokonać musimy położyć trupem tabuny przeciwników.

Walka jest tu niezwykle ważna. Starcia toczą się w czasie rzeczywistym i łączą dynamiczną akcję z umiejętnością planowania i łączenia ciosów w zabójcze kombosy. W czasie zabawy gracz wykorzystuje różnego rodzaju moce: może np. podnosić przedmioty i ciskać nimi we wrogów lub stawać się niewidzialny i zadawać niszczące ciosy z ukrycia. Tych umiejętności nie możemy jednak używać bez końca, gdyż każda posiada swój własny czas ładowania. Ponadto są one zależne od członków naszej drużyny.

W przygodę nie wyruszamy bowiem sami – mamy towarzyszy, którzy nam pomogą, a dołączają do nas w miarę postępów fabularnych. Nasza drużyna może składać się maksymalnie z 3 osób (razem z nami), każda z nich daje nam swoją moc, którą możemy użyć w walce. Jest to tzw. system SAS, pozwalający pożyczać nam od innych do 3 zdolności. Możemy również używać unikalnych umiejętności osób, które nie są aktualnie z nami w terenie, jednak wtedy są one słabsze i dłużej trzeba czekać na ich odnowienie.

Ważnym aspektem gry jest dbanie o dobre relacje z towarzyszami i zacieśnianie z nimi więzi. Robimy to poprzez rozmawianie z nimi, dawanie im prezentów oraz branie udziału w specjalnych wydarzeniach z nimi związanych. Dobre relacje z członkami naszej drużyny pozwalają nam odblokować nowe moce, a towarzysze stają się przydatniejsi podczas walk (przykładowo leczą nas częściej).

Mocy używamy do walki z Innymi. Są to różnego rodzaju mutanty, które chcą zjeść nasz mózg. Podstawowi wrogowie posiadają jedynie pasek zdrowia, który musimy skutecznie zniwelować. Są jednak i silniejsze potwory, charakteryzujące się dodatkowo jeszcze żółtym wskaźnikiem – jest to ich stan pancerza, który najłatwiej zmniejszyć poprzez miotanie we wrogów różnego rodzaju elementami otoczenia. Po jego wyzerowaniu możemy wykończyć przeciwnika jednym efektownym ciśnięciem o podłoże. W grze występują również bossowie, którzy są szczególnie niebezpieczni, gdyż posiadają specjalne umiejętności.

Tryby gry

Scarlet Nexus jest grą dla pojedynczego gracza. Podstawą rozgrywki jest kampania fabularna.

Kwestie techniczne

Scarlet Nexus posiada trójwymiarową oprawę graficzną, w której zastosowano technologię cel-shadingu. Produkcja estetyką odwołuje się do klasycznych japońskich animacji oraz zachodniego sci-fi i łączy to ze światem, w którym duże znaczenie mają rożnego rodzaju moce psioniczne. Twórcy ten styl nazwali brainpunkiem.

Ostatnia modyfikacja 19 grudnia 2022

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 7,3 / 10 na podstawie 118 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7,5 / 10 na podstawie 398 głosów czytelników.

Scarlet Nexus cena w dniu premiery: 199,00 PLN

Klasyfikacja PEGI Scarlet Nexus

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Scarlet Nexus Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i5-3470 3.2 GHz / AMD FX-8350 4.0 GHz
 • 6 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 760 / 3 GB Radeon HD 7970 lub lepsza
 • 50 GB HDD
 • Windows 10 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel Core i7-6600U 2.6 GHz / AMD Ryzen 5 2600X 3.6 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 970 / Radeon R9 290X lub lepsza
 • 50 GB HDD
 • Windows 10 64-bit
XSX
XONE
PS4
PC
PS5