Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Rule the Waves 3 (PC)
OkładkaRule the Waves 3 (PC)

Rule the Waves 3 PC

Skomplikowana gra strategiczna mająca silne znamiona symulatora marynarki wojennej. Rule the Waves 3 jest to pierwsza odsłona serii studia Naval Warfare Simulations, która zawitała na Steama. Tradycyjnie, grę cechuje ascetyczna oprawa graficzna.

Strategiczne | I wojna światowa | II wojna światowa | turowe | zimna wojna | 2D | wojenne | statki | historyczne | elementy symulacyjne

Rule the Waves 3 Premiera PC

18maja2023

Steam

18maja2023

producent: Naval Warfare Simulations wydawca: Matrix Games/Slitherine

Angielskie napisyAngielskie napisy

Rule the Waves 3 jest bardzo złożoną strategią, charakteryzującą się niezwykle prostą, minimalistyczną oprawą graficzną. Gracz wciela się w niej w admirała, a jego zadaniem jest zbudowanie możliwie najpotężniejszej floty.

Trzecią część zapoczątkowanej w 2015 roku serii – podobnie jak dwie poprzednie – wyprodukowało studio Naval Warfare Simulations. Jako że jest to pierwsza odsłona cyklu, która wypłynęła na szersze wody – dzięki czemu można ją nabyć na Steamie – w jej wydaniu deweloperów wspomogła firma Slitherine LTD.

Fabuła

Kampanię w Rule the Waves 3 można rozpocząć w 1890, 1900, 1920 lub 1935 roku. Niezależnie od naszej decyzji, może ona potrwać aż do 1970 r. Poprowadzić da się natomiast jedną z dziesięciu dostępnych frakcji: Stany Zjednoczone, Wielką Brytanię, Niemcy, Francję, Rosję, Włochy, Japonię, Hiszpanię, Austro-Węgry bądź Chiny. Wybór daty startu kampanii oraz stronnictwa determinuje m.in. wydarzenia historyczne, w jakich przyjdzie nam wziąć udział.

Mechanika

Po zdecydowaniu się na jedno z powyższych państw, przystępujemy do budowy floty. W zależności od tego, w jakim okresie zaczęliśmy kampanię – i jakie technologie opracowaliśmy – możemy budować bazy lotnicze oraz rozmaite fortyfikacje przybrzeżne, a także projektować korwety, sterowce, pancerniki, okręty podwodne, lotniskowce, a nawet krążowniki rakietowe.

By utrzymać marynarkę, musimy umiejętnie zarządzać jej budżetem, niejednokrotnie ścierając się przy tym ze stojącym nad nami cesarzem, prezydentem czy ministrem, który może podpisać ograniczające nas traktaty. W tej fazie rozgrywka jest prowadzona w miesięcznych turach.

Przygotowania mają na celu udział w jednej z nieuniknionych wojen – Rule the Waves 3 prezentuje bowiem rzeczywiste wydarzenia, choć na ich tle gracze tworzą niejako własne historie. Kiedy dojdzie do konfliktu zbrojnego, należy odpowiednio rozmieścić flotę, za pomocą której następnie prowadzimy operacje i toczymy bitwy morskie.

Te ostatnie są rozstrzygane dzięki realistycznemu, taktycznemu systemowi. Do starć możemy odpowiednio się przygotować, wcześniej zyskując informacje o poczynaniach konkurencyjnych flot za sprawą siatki szpiegowskiej.

Kwestie techniczne

Minimalistyczna, dwuwymiarowa oprawa graficzna i surowy interfejs Rule the Waves 3 umożliwiły niewielkiemu zespołowi deweloperskiemu implementację zaawansowanego edytora okrętów, który pozwala na wiele sposobów wpłynąć na ich budowę oraz wygląd. Co więcej, prostota wizualna sprawiła, że toczone przez graczy bitwy zostały zrealizowane na naprawdę dużą skalę.

Gra oferuje wyłącznie tryb single player. Zabawa w sieci nie jest więc możliwa.

Ciekawostki

Początkowo Rule the Waves 3 było tworzone jako dodatek do „dwójki”. Liczba wdrożonych usprawnień i zmian przesądziła jednak o tym, iż studio Naval Warfare Simulations zdecydowało się wydać trzecią odsłonę serii. Całość jest tak skomplikowana, że bardziej niż jakąkolwiek inną strategię, przypomina zaawansowany symulator marynarki wojennej.

Ostatnia modyfikacja 18 maja 2023

Tryb gry: single player  

Rule the Waves 3 cena w dniu premiery: 184,99 PLN

Wymagania wiekowe Rule the Waves 3: Odpowiednia dla każdego wieku.

Rule the Waves 3 Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core 2 Duo 1.2 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki Intel HD lub lepsza
  • Windows 10/11