Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategiczneiOSPCAND
Okładka Reigns (iOS)
OkładkaReigns (iOS)

Reigns

Przygotowana we współpracy studia Nerial z firmą Devolver Digital oryginalna produkcja niezależna, będąca połączeniem gry strategicznej oraz karcianki z elementami roguelike.

Strategiczne | roguelike | 2D | karciane

Reigns Premiera

10sie2016

AND

11sie2016

PC iOS

Reigns jest dziełem studia Nerial, a jego wydaniem zajęła się firma Devolver Digital. Zespół, mający w swoim portfolio grę Devouring Stars, oddał w ręce graczy mieszaninę gry strategicznej, karcianki, a nawet roguelike'a. Tytuł został wydany między innymi na platformę PC, AND i iOS.

Fabuła

Reigns przenosi gracza do oryginalnej, mocno przerysowanej wizji średniowiecza. Zadaniem, jakie czeka tu na wykonanie, jest zarządzanie całym królestwem. Do obowiązków władcy, w którego się wcielamy, należy wydawanie wyroków, zaspokajanie potrzeb poddanych, rozwój ekonomiczny, a także utrzymywanie stosunków dyplomatycznych z sąsiadami, co często prowadzi do wojen. Warto pamiętać, że podejmowane przez nas decyzje mają różne konsekwencje — niektóre mogą prowadzić nawet do śmierci bohatera, a ta jest permanentna. W takim przypadku jedynym rozwiązaniem jest rozpoczęcie zabawy od nowa.

Mechanika

Schemat rozgrywki w Reigns na platformie PC, AND i iOS jest nietypowy. Podczas zabawy gracz losuje karty, pod którymi kryją się kierowane do króla postulaty. Te mogą dotyczyć rozmaitych sfer funkcjonowania królestwa — od zawierania królewskich małżeństw, przez decydowanie o wysokości podatków, po korzystanie z usług płatnych morderców. Sama obsługa wzorowana jest na aplikacji Tinder — przesunięcie karty w lewo lub w prawo skutkuje pozytywną lub negatywną decyzją.

Kwestie techniczne

Reigns cechuje się prostą, aczkolwiek wpasowującą się w klimat gry, oprawą graficzną. Dzięki takiemu zabiegowi udało się utrzymać płynne i szybkie tempo rozgrywki, a także niskie wymagania sprzętowe w wersji na komputery osobiste. Ponadto, jest to gra z segmentu premium, zatem gracz nie natknie się w niej na żadne mikrotransakcje.

Minirecenzja Reigns — prostota wyniesiona do rangi sztuki

PLUSY:
  1. intuicyjne sterowanie;
  2. głębia kryjąca się pod prostotą rozgrywki;
  3. solidna dawka humoru;
  4. każda decyzja może nieść długofalowe konsekwencje.
MINUSY:
  1. z czasem staje się nieco powtarzalna.

Produkcje wydawane na urządzenia mobilne często mają to do siebie, że choć prezentują wysoki poziom wykonania, nie wpasowują się w specyfikę przenośnego grania. Zespół Nerial, czerpiąc od najlepszych, dostarczył istną perełkę — Reigns wynosi proste zasady rozgrywki do rangi sztuki.

Zapewne większość z Was słyszała o Tinderze — aplikacja, dzięki której ludzie wyszukują potencjalne „drugie połówki”, od dłuższego czasu święci triumfy na całym świecie. Koncepcja programu jest szalenie intuicyjna — wystarczy jeden ruch kciuka w lewo lub w prawo, by odrzucić, bądź zaakceptować konkretną osobę. To samo tyczy się Reigns — wcielając się w rolę monarchy, w identyczny sposób zarządzamy królestwem, przychylając się do propozycji składanych przez poddanych, bądź odprawiając ich z kwitkiem.

Mogłoby się wydawać, że nie ma tu miejsca na głębię charakterystyczną dla innych gier strategicznych. Nic bardziej mylnego — w Reigns bez przerwy staramy się zachować balans pomiędzy wpływami kościoła, poddanych oraz armii, a także utrzymaniem zasobów skarbca na przyzwoitym poziomie. Przykład? Proszę bardzo — przyjęcie złożonego przez księdza wniosku o budowę kościoła pozwala na zachowanie pozytywnych relacji z klerem, jednak uszczupla nasz majątek; udzielenie pomocy wiedźmie podnosi wskaźnik „głosu ludu”, ale obniża rolę kościoła w funkcjonowaniu społeczeństwa. W momencie, w którym ten ostatni stanie się zbyt słaby, poganie rozpętają zamieszki, lecz z chwilą, kiedy jego pozycja znacząco wzrośnie, na miejscu pojawi się papież i zwyczajnie przejmie władzę w królestwie.

Niezależnie od tego, w jaki sposób zarządzamy państwem, prędzej czy później dopadnie nas śmierć (zazwyczaj prędzej, ataki serca, zatrucia, czy nawet morderstwa są tutaj na porządku dziennym). Co wtedy? Cóż, jeśli zostawiliśmy po sobie potomka, możemy umierać spokojnie — dziecię przejmie po nas władzę, stając przed koniecznością stawienia czoła długofalowym konsekwencjom naszych działań (na przykład kontynuując rozpoczętą przez nas krucjatę).

Prośby i informacje o wydarzeniach prezentowane są w formie kart, a w miarę postępów w rozgrywce odblokowujemy dostęp do nowych elementów talii. Z czasem do średniowiecznych motywów dołączają elementy folklorystyczne, na czele z wilkołakami i smokami. Obrazu całości dopełniają oparte o ciekawą minigrę turnieje rycerskie lub halucynacje będące efektem zażywania narkotyków. Ba, w późniejszej fazie zabawy otrzymujemy nawet możliwość nauki magicznych zaklęć oraz eksploracji podziemnych lochów.

Fabuła Reigns, choć niezbyt oryginalna, nadaje cel rozgrywce. W roku 666 naszego monarchę odwiedza diabeł, który rzuca na niego klątwę. Bies powraca w roku 1332, by ostatnią wizytę złożyć nam w 1998, stwierdzając, że ma nas już po dziurki w nosie. Nie pozostaje wtedy nic innego, jak rozpocząć zabawę od nowa, będąc bogatszym o wcześniejsze doświadczenia. Choć wszystko to brzmi nader poważnie, całość doprawiono solidną dawką humoru — śmiać możemy się nawet wtedy, kiedy zdetronizowanego władcę rozszarpują wściekłe psy...

Prostota rozgrywki idzie w parze z niezbyt skomplikowaną, aczkolwiek legitymującą się własnym stylem, oprawą graficzną i przejrzystym interfejsem — kontrolę nad zasobami królestwa i siłą poszczególnych stronnictw zapewniają ulokowane przy krawędzi ekranu wskaźniki. Reigns doskonale sprawdza się w roli przyjemnego wypełniacza czasu w trakcie dłuższych podróży, nudnych wykładów czy w przerwie od pracy. Dodatkowym atutem tej produkcji jest brak mikrotransakcji — płacimy raz i zapominamy o realnej gotówce. Oczywiście można przyczepić się do pewnej powtarzalności, która daje się we znaki dopiero po dłuższym czasie, ale mając na uwadze masę pozytywów, można przymknąć oko na tę bolączkę. Zdecydowanie warto sprawdzić, jednak miejcie się na baczności — silnie uzależnia.

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: średnia (50 do 500 MB)

Ocena użytkowników: 6,8 / 10 na podstawie 49 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Reigns: 12+

PC
iOS
AND