Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikWyścigiXBOX
Okładka Project Gotham Racing (XBOX)
OkładkaProject Gotham Racing (XBOX)

Project Gotham Racing XBOX

Project Gotham Racing jest grą wyścigową wydaną z myślą o pierwszej konsoli Microsoftu. Produkcja poza ściganiem się wprowadza także tzw. punkty Kudos, przyznawane za widowiskowe poślizgi i wykonywanie takich zadań, jak na przykład zbijanie pachołków.

Wyścigi | samochodowe | tytuły ekskluzywne Xbox

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Project Gotham Racing Premiera XBOX

14listopada2001

producent: Bizarre Creations wydawca: Xbox Game Studios / Microsoft Studios Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Gry podobne do Project Gotham Racing

Forza Motorsport (2005)

Burnout 3: Takedown

World Racing 2

Project Gotham Racing jest grą wyścigową wydaną na konsolę Xbox. Za jej prequel można uznać wydaną w 2001 roku na platformę Sega Dreamcast grę Metropolis Street Racer. Project Gotham Racing zasadniczo można zaliczyć do gatunku gier wyścigowych, jednakże specyfika jej najważniejszego trybu gry - Kudos nasuwa uzasadnione porównania z serią zręcznościówek Tony Hawk’s Pro Skater.

Rozgrywka toczy się w czterech miastach – Tokio, San Francisco i w Londynie. Każde z miast podzielone jest na trzy dzielnice (np. Shinjuku w Tokyo, czy Wharf Fisherman w San Francisco). Na każdą z dzielnic składa się 17 torów, co daje łączną sumę 204 tras. W rzeczywistości poszczególne trasy w dzielnicach różnią się niekiedy drobnymi detalami, ale nawet takie kosmetyczne zmiany nie pozwalają się szybko znudzić się jazdą.

Project Gotham Racing jest pierwszym tytułem od czasów Need for Speed: High Stakes, którego autorzy uzyskali licencję od Porsche i Ferrari na umieszczenie samochodów w grze. I tak do dyspozycji oddano graczowi: pięć modeli Ferrari (dwa warianty F355, dwa 360 i mocne F50) oraz trzy modele Porsche (Boxster S, 996 GT2 i Carrera GT). Nie są to jednak jedyne samochody w grze. Łączna liczba pojazdów nie przekracza jednak trzydziestu.

Gra daje do wyboru trzy tryby rozgrywki na czele z najważniejszym: trybem Kudos (po angielsku prestiż). Tryb ów oferuje 12 wyzwań, składających się z 4 do 5 zadań, które należy wykonać w trakcie jazdy. Istnieje dziewięć typów zadań od zręcznościowych, wymagających sprytnej i precyzyjnej jazdy po zwykłe wyścigi przeciwko jednemu kierowcy lub grupie samochodów. Każdemu z zadań przypisana jest minimalna liczba punktów Kudos, która jest wymagana do otrzymania złota, srebra lub brązu. Nie jest możliwe ukończenie wyzwania bez wcześniejszego uzyskania co najmniej kompletu brązów w poszczególnych zadaniach.

Kudos nie jest jedynym trybem gry w Project Gotham Racing. Gra oferuje jeszcze dwa inne tryby: arcade i quick race. Szybki wyścig pozwala na ściganie się na jednym z czterech poziomów trudności z pięcioma innymi samochodami (po cztery wyścigi w każdym mieście). Tryb zręcznościowy jest serią 16 wyzwań z gatunku tych z którymi gracz zmaga się w trybie Kudos. Dodatkowo istnieje jeszcze tryb time attack umożliwiający bicie rekordu przejazdu na jednej z 204 tras, które zostały udostępnione graczowi wraz z jego postępami w grze.

Strona techniczna gry prezentuje się przyzwoicie. Modele samochodów odbijają całe otoczenie - od drzew do latarni ulicznych do budynków - w czasie rzeczywistym. Dodatkowo samochody w trackie jazdy nieco się „zużywają”. Nie powinny więc dziwić wgniecione zderzaki, czy pobite światła. Uszkodzenia mają jednak charakter czysto kosmetyczny i nie wpływają w żaden sposób na prowadzenie pojazdu. Grafika trzyma przyzwoity xboxowy poziom i tylko w nielicznych momentach liczba wyświetlanych klatek spada poniżej 60 FPS.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: podzielony ekran   Liczba graczy: 1-4  

Nośnik: 1 DVD

Ocena użytkowników: 7,1 / 10 na podstawie 42 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Project Gotham Racing: Odpowiednia dla każdego wieku.

Project Gotham Racing Wymagania sprzętowe

Microsoft Xbox

Xbox

  • Wykorzystuje:
  • kierownica