Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikSportowePCPS4XONEPS3X360
Okładka Pro Evolution Soccer 2017 (PC)
OkładkaPro Evolution Soccer 2017 (PC)

Pro Evolution Soccer 2017

PES 2017

Gra sportowa symulująca rozgrywki piłki nożnej, której kolejne edycje wydawane są przez japońską firmę Konami.

Sportowe | piłka nożna | na 2 osoby | podzielony/wspólny ekran

Pro Evolution Soccer 2017 Premiera

13wrz2016

PC PS4 XONE PS3 X360

producent: Konami wydawca: Konami wydawca PL: Techland Strona oficjalna

Gry podobne do Pro Evolution Soccer 2017

FIFA Online 4

FIFA 18

FIFA 17

Pro Evolution Soccer 2017 na PC-ty to odpowiedź firmy Konami na grę FIFA 17. Japoński wydawca nie posiada licencji piłkarskiej federacji FIFA, więc większość zawodników i klubów funkcjonuje pod zmyślonymi nazwami, aczkolwiek deweloperzy starali się dokładnie odwzorować wygląd piłkarzy, by nie było problemu z rozpoznaniem mniejszych i większych gwiazd futbolu na murawie. Dodatkowo Konami posiada licencję na Ligę Mistrzów, Ligę Europy i Superpuchar Europy, których nie znajdziemy u konkurencji. Komputerowa wersja Pro Evolution Soccer 2017 pod względem zawartości nie różni się niczym od wydań na pozostałe platformy sprzętowe. Różnic pomiędzy poszczególnymi edycjami należy doszukiwać się w kwestiach technicznych, gdyż projekt w wersjach PC, Xbox One i PS4 jest bardziej rozbudowany niż na past-genach.

Mechanika

Produkcja stara się jak najwierniej odwzorowywać prawdziwe spotkania piłkarskie, aczkolwiek zgodnie z duchem cyklu, zabawa łączy elementy zręcznościowe z odrobiną strategii. Względem odsłony z 2015 roku, w Pro Evolution Soccer 2017 pojawiło się wiele usprawnień. Jednym z nich jest system Precise Pass, odpowiedzialny za zachowanie piłki podczas podań. Wymaga on precyzji oraz wyczucia odpowiedniej pozycji i momentu, w którym najlepiej jest posłać piłkę w stronę kolegi z drużyny. Z kolei Real Touch odtwarza kontrolowanie futbolówki przez rożnych zawodników.

Zmiany związane z samą piłką to nie wszystko, gdyż deweloper wprowadził również nowości w sferze taktycznej. Oprócz możliwości ustawiania zaawansowanej strategii (system zwie się Advanced Instructions), umożliwiono także natychmiastowe zmienianie „nastawienia” drużyny (Total Team Control) pomiędzy ofensywnym a defensywnym. Pozwala to na błyskawiczne dostosowywanie się do zaistniałych sytuacji. Dodatkowo pojawiły się nowe opcje przy rzutach rożnych.

Wszystko to uzupełniają także bramkarze, którzy doczekali się szeregu nowych animacji, ruchów i zachowań, dzięki czemu są prawdopodobnie najbardziej wymagającymi przeciwnikami „snajperów” w historii serii.

Tryby gry

W Pro Evolution Soccer 2017 dostępne są rozmaite tryby single i multiplayer. Wśród nich znajduje się oczywiście myClub, czyli zabawa w budowanie własnego zespołu, którym rozgrywamy spotkania z ekipami innych graczy lub z SI. Podczas rozgrywki można korzystać z pomocy skautów, wymaganych do podpisywania kontraktów z nowymi zawodnikami. Oprócz tego warto analizować statystyki przeciwników, bo ułatwia to dobór odpowiedniej taktyki na kolejne spotkania.

Oczywiście nie zabrakło także Master League, a więc popularnego trybu, w którym rywalizujemy z innymi zespołami o tytuł najlepszej drużyny. Deweloperzy wprowadzili jednak do niego kilka nowości, w tym usprawniony system negocjacji i transferów czy też bardziej zróżnicowany rozwój graczy. Wszystko to uzupełnia zmodernizowany samouczek i rozmaite opcje treningowe, pozwalające podszkolić się zarówno nowym graczom, jak i starym wyjadaczom.

Kwestie techniczne

Podobnie jak w zeszłym roku, do produkcji Pro Evolution Soccer 2017 na PC, PS4 itd. deweloperzy wykorzystali technologię Fox Engine, znaną nie tylko z piłkarskiego cyklu, ale także z Metal Gear Solid V: The Phantom Pain. Poprawili jednak model zawodników, oświetlenie, trybuny oraz stadiony. Ponadto pojawiło mnóstwo nowych animacji.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet / wspólny ekran  

Ocena użytkowników: 5,4 / 10 na podstawie 1973 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7,6 / 10 na podstawie 989 głosów czytelników.

Pro Evolution Soccer 2017 cena w dniu premiery: 159,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Pro Evolution Soccer 2017

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Pro Evolution Soccer 2017 Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core 2 Duo 1.8 GHz/AMD Athlon II X2 240 2.8 GHz
 • 1 GB
 • karta grafiki 1 GB GeForce 8800 GT/Radeon X1600 lub lepsza
 • 8 GB HDD
 • Windows Vista(SP2)/7/(SP1)/8/8.1/10
 • Zalecane:
 • Intel Core i3 530 2.93 GHz/ AMD Phenom II X4 925 2.8 GHz
 • 2 GB
 • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 260/Radeon HD 4850 lub lepsza
 • 8 GB HDD
 • Windows Vista(SP2)/7/(SP1)/8/8.1/10
PC
PS4
XONE
PS3
X360