Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikSportowePCPS4XONEX360PS3
Okładka Pro Evolution Soccer 2017 (PC)

Pro Evolution Soccer 2017

PES 2017

Gra sportowa symulująca rozgrywki piłki nożnej, której kolejne edycje wydawane są przez japońską firmę Konami.

Sportowe | piłka nożna | multiplayer | na 2 osoby | podzielony/wspólny ekran

Okładka Pro Evolution Soccer 2017 (PC)

producent: Konami

wydawca: Konami

wydawca PL: Techland

Strona oficjalna

data premiery gry:

13wrz2016

PC PS4 XONE PS3 X360

Pro Evolution Soccer 2017 na PC-ty to odpowiedź firmy Konami na grę FIFA 17. Japoński wydawca nie posiada licencji piłkarskiej federacji FIFA, więc większość zawodników i klubów funkcjonuje pod zmyślonymi nazwami, aczkolwiek deweloperzy starali się dokładnie odwzorować wygląd piłkarzy, by nie było problemu z rozpoznaniem mniejszych i większych gwiazd futbolu na murawie. Dodatkowo Konami posiada licencję na Ligę Mistrzów, Ligę Europy i Superpuchar Europy, których nie znajdziemy u konkurencji. Komputerowa wersja Pro Evolution Soccer 2017 pod względem zawartości nie różni się niczym od wydań na pozostałe platformy sprzętowe. Różnic pomiędzy poszczególnymi edycjami należy doszukiwać się w kwestiach technicznych, gdyż projekt w wersjach PC, Xbox One i PS4 jest bardziej rozbudowany niż na past-genach.

Mechanika

Produkcja stara się jak najwierniej odwzorowywać prawdziwe spotkania piłkarskie, aczkolwiek zgodnie z duchem cyklu, zabawa łączy elementy zręcznościowe z odrobiną strategii. Względem odsłony z 2015 roku, w Pro Evolution Soccer 2017 pojawiło się wiele usprawnień. Jednym z nich jest system Precise Pass, odpowiedzialny za zachowanie piłki podczas podań. Wymaga on precyzji oraz wyczucia odpowiedniej pozycji i momentu, w którym najlepiej jest posłać piłkę w stronę kolegi z drużyny. Z kolei Real Touch odtwarza kontrolowanie futbolówki przez rożnych zawodników.

Zmiany związane z samą piłką to nie wszystko, gdyż deweloper wprowadził również nowości w sferze taktycznej. Oprócz możliwości ustawiania zaawansowanej strategii (system zwie się Advanced Instructions), umożliwiono także natychmiastowe zmienianie „nastawienia” drużyny (Total Team Control) pomiędzy ofensywnym a defensywnym. Pozwala to na błyskawiczne dostosowywanie się do zaistniałych sytuacji. Dodatkowo pojawiły się nowe opcje przy rzutach rożnych.

Wszystko to uzupełniają także bramkarze, którzy doczekali się szeregu nowych animacji, ruchów i zachowań, dzięki czemu są prawdopodobnie najbardziej wymagającymi przeciwnikami „snajperów” w historii serii.

Tryby gry

W Pro Evolution Soccer 2017 dostępne są rozmaite tryby single i multiplayer. Wśród nich znajduje się oczywiście myClub, czyli zabawa w budowanie własnego zespołu, którym rozgrywamy spotkania z ekipami innych graczy lub z SI. Podczas rozgrywki można korzystać z pomocy skautów, wymaganych do podpisywania kontraktów z nowymi zawodnikami. Oprócz tego warto analizować statystyki przeciwników, bo ułatwia to dobór odpowiedniej taktyki na kolejne spotkania.

Oczywiście nie zabrakło także Master League, a więc popularnego trybu, w którym rywalizujemy z innymi zespołami o tytuł najlepszej drużyny. Deweloperzy wprowadzili jednak do niego kilka nowości, w tym usprawniony system negocjacji i transferów czy też bardziej zróżnicowany rozwój graczy. Wszystko to uzupełnia zmodernizowany samouczek i rozmaite opcje treningowe, pozwalające podszkolić się zarówno nowym graczom, jak i starym wyjadaczom.

Kwestie techniczne

Podobnie jak w zeszłym roku, do produkcji Pro Evolution Soccer 2017 na PC, PS4 itd. deweloperzy wykorzystali technologię Fox Engine, znaną nie tylko z piłkarskiego cyklu, ale także z Metal Gear Solid V: The Phantom Pain. Poprawili jednak model zawodników, oświetlenie, trybuny oraz stadiony. Ponadto pojawiło mnóstwo nowych animacji.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / wspólny ekran    

Ocena czytelników: 5,4 / 10 na podstawie 1945 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7,6 / 10 na podstawie 989 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 159,90 PLN

Gry podobne do Pro Evolution Soccer 2017

Klasyfikacja PEGI Pro Evolution Soccer 2017

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Wymagania sprzętowe Pro Evolution Soccer 2017

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Intel Core i3 530 2.93 GHz/ AMD Phenom II X4 925 2.8 GHz, 2 GB, karta grafiki 1 GB GeForce GTX 260/Radeon HD 4850 lub lepsza, 8 GB HDD, Windows Vista(SP2)/7/(SP1)/8/8.1/10
Minimalne: Intel Core 2 Duo 1.8 GHz/AMD Athlon II X2 240 2.8 GHz, 1 GB, karta grafiki 1 GB GeForce 8800 GT/Radeon X1600 lub lepsza, 8 GB HDD, Windows Vista(SP2)/7/(SP1)/8/8.1/10

Recenzja gry Pro Evolution Soccer 2017 na PC – zmian jak na lekarstwo
Recenzja gry Pro Evolution Soccer 2017 na PC – zmian jak na lekarstwo

Recenzja 24 września 2016, 11:55

Na szczęście twórcy wprowadzili większość zmian w gameplayu, o których mogliście już przeczytać w recenzji wersji przeznaczonej na PlayStation 4. Nie będę więc się na ten temat powtarzać, skupię się jedynie na różnicach w samej rozgrywce. Nie da się, niestety, nie zauważyć, że zachowanie zawodników na murawie jest trochę mniej płynne niż w przypadku wersji konsolowej. To zapewne pokłosie zastosowania przestarzałego silnika, który nie poradziłby sobie z obsługą nowych animacji – owszem, piłkarze poruszają się lepiej niż poprzednio, ale do poziomu znanego z pełnoprawnych edycji tegorocznej gry zdecydowanie sporo brakuje. Szkoda, bo to dość istotny element wpływający na rozgrywkę w bezpośredni sposób.

PC
PS4
XONE
PS3
X360