Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPS5PCXONEPS4
Okładka Praey for the Gods (PS5)

Praey for the Gods

Prey for the Gods

Inspirowana kultowym Shadow of the Colossus trzecioosobowa gra akcji z elementami survivalu. Akcja Prey for the Gods osadzona została na rozległej, skutej lodem wyspie. Wcielamy się w postać bohaterki próbującej odkryć przyczynę niekończącej się zimy.

Akcji | TPP | fantasy | survival | crowdfunding | indie | przygodowe gry akcji | Find Your Next Game

Okładka Praey for the Gods (PS5)

producent: No Matter

wydawca: No Matter

Strona oficjalna

data premiery gry:

mar2021

PC PS4 XONE PS5

Praey for the Gods (początkowo Prey for the Gods) to trzecioosobowa gra akcji z elementami survivalowymi, będąca duchowym spadkobiercą jednej z najbardziej kultowych produkcji z konsoli PlayStation 2, czyli wydanego w 2005 roku Shadow of the Colossus. Tytuł jest debiutanckim dziełem niewielkiego, trzyosobowego studia No Matter z San Francisco.

Fabuła

Akcja gry osadzona jest na rozległej, skutej lodem wyspie, gdzieś na krawędzi umierającego świata. Wcielamy się w postać samotnej bohaterki, wysłanej z niebezpieczną misją zbadania przyczyn niekończącej się zimy, która niemal całkowicie sparaliżowała dotychczasowe życie. Okazuje się, że za całą sytuacją stoją potężni bogowie, w których niegdyś sama wierzyła, a jedyną szansą na przywrócenie równowagi w świecie jest stawienie im czoła. Zadanie to utrudni nam jednak niezwykle surowy klimat wyspy, a także fakt, że nasza protagonistka zmuszona była udać się w podróż, posiadając jedynie własne ubranie.

Mechanika

Prey for the Gods jest przygodową grą akcji, w której eksplorujemy mroźny świat (patrzymy na niego zza pleców bohaterki – z tzw. widoku TPP). Podobnie jak w Shadow of the Colossus, sedno rozgrywki stanowią tu pojedynki z potężnymi przeciwnikami, którzy są wielokrotnie więksi od naszej bohaterki. Walka z nimi wymaga więc nie tylko sporej inwencji i spostrzegawczości, dzięki której odkryjemy słabe punkty każdego z kolosów, ale nierzadko też karkołomnej wspinaczki po ciałach potworów celem zadania powalającego ciosu.

Warto odnotować, że Prey for the Gods jest grą nieliniową – gracz sam decyduje o tym, gdzie się wybierze i z którym potworem zmierzy. Ważną rolę odgrywa eksploracja – jeśli dostaniemy się na szczyt góry, możemy poszybować w niedostępne wcześniej miejsca. Warto też zwracać uwagę na jaskinie i podwodne kompleksy, w których często odnajdujemy przydatny ekwipunek. Ze znalezionych przedmiotów oraz zasobów możemy stworzyć nowe rzeczy – zaimplementowano tu system rzemiosła (warto zaznaczyć, że mechanika ta służy także do radzenia sobie z wyzwaniami rzucanymi przez samą krainę - w produkcji znaleźć można elementy survivalowe).

Tryby gry

W Praey for the Gods możemy grać wyłącznie samotnie. Podstawą rozgrywki jest kampania fabularna.

Kwestie techniczne

Gra powstała w oparciu o silnik Unity Engine 5, a jej oprawa graficzna stoi na przeciętnym poziomie. W połączeniu z panującym w świecie gry klimatem, przekładającym się m.in. na mocno ograniczoną widoczność, twórcom udało się jednak nadać rozgrywce specyficznego klimatu oraz unikalnego charakteru, zbliżonego nieco do pierwowzoru sprzed ponad dekady.

Dziwna pisownia tytułu została na twórcach wymuszona przez firmę Bethesda, która przed premierą gry Prey zakazała użycia słowa „prey” tytule gry studia No Matter.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 9,1 / 10 na podstawie 423 głosów czytelników.

Centrum PlayStation 5 - Wszystko o konsoli i jej grach

Wymagania wiekowe Praey for the Gods

16+

Wymagania sprzętowe Praey for the Gods

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i5-2500K 3.3 GHz / AMD Phenom II X4 940 3.0 GHz
 • 6 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 670 / Radeon HD 7870 lub lepsza
 • 8 GB HDD
 • Windows 7 64-bit
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i7-3770 3.4 GHz / AMD FX-8350 4.0 GHz
 • 6 GB RAM
 • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 770 / Radeon R9 290 lub lepsza
 • 8 GB HDD
 • Windows 7/8/8.1/10 64-bit
Prey for the Gods - Bethesda wymusiła zmianę tytułu
Prey for the Gods - Bethesda wymusiła zmianę tytułu

wiadomość4 maja 2017

Studio No Matter poinformowało o zmianie tytułu Prey for the Gods na Praey for the Gods. Powód - zastrzeżenia Bethesdy oraz ZeniMax w związku z wykorzystaniem słowa "prey" w nazwie tej trzecioosobowej gry akcji.

Prey for the Gods sfinansowane na Kickstarterze
Prey for the Gods sfinansowane na Kickstarterze

wiadomość7 sierpnia 2016

Prey for the Gods, produkcja inspirowana grą Shadow of the Colossus, została sfinansowana na Kickstarterze. Twórcy potrzebowali 300 tysięcy dolarów, a ostatecznie udało im się zebrać nieco ponad pół miliona dolarów.

Prey for the Gods na konsolach potwierdzone
Prey for the Gods na konsolach potwierdzone

wiadomość22 lipca 2016

Studio No Matter potwierdziło wydanie Prey for the Gods na konsolach. Jeśli uda się osiągnąć cel minimalny zbiórki, gra ukaże się w wersji na PlayStation 4 oraz Xboksa One po premierze pecetowej.

Wieści ze świata (Prey for the Gods, LawBreakers, Adam Boyes / Sony) 8/7/2016
Wieści ze świata (Prey for the Gods, LawBreakers, Adam Boyes / Sony) 8/7/2016

wiadomość8 lipca 2016

Dziś piszemy o kickstarterowej zbiórce pieniędzy na Prey for the Gods, weekendowych alfa-testach gry LawBreakers (zaktualizowanej do wersji 0.4) i o odejściu Adama Boyesa z Sony. Witajcie w wieściach ze świata – codziennej porcji krótkich wiadomości.

Zapowiedziano Prey for the Gods - duchowego spadkobiercę Shadow of the Colossus
Zapowiedziano Prey for the Gods - duchowego spadkobiercę Shadow of the Colossus

wiadomość18 października 2015

Studio No Matter zapowiedziało grę Prey for the Gods na PC - produkcję inspirowaną wydanym w 2005 roku Shadow of the Colossus. Na razie nie znamy wielu szczegółów, możecie jednak zobaczyć pierwszy zwiastun i parę screenshotów.

PC
PS4
XONE
PS5